PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
  • 日本語
Login

3. Montaż osi X

3. Montaż osi X
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja 3 years ago
3. Montaż osi X
 Poziom trudności
Łatwy
 Kroki
12
 Dostępne języki
CSDEENESFRITJA

Krok 2 Oś X: uchwyt koła pasowego i uchwyt silnika

Oś X: uchwyt koła pasowego i uchwyt silnika
Oś X: uchwyt koła pasowego i uchwyt silnika
Oś X: uchwyt koła pasowego i uchwyt silnika
Do kolejnych etapów przygotuj:
X-end-motor (uchwyt silnika osi X) (1x)
X-end-idler (uchwyt paska osi X) (1x)
Łożysko liniowe (4x)
Śruba M3x18 (2x)
Nakrętka samokontrująca M3nN (1x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (1x)
Łożysko 623h w obudowie (1x)

Krok 3 Oś X: montaż łożysk liniowych

Oś X: montaż łożysk liniowych
Oś X: montaż łożysk liniowych
Oś X: montaż łożysk liniowych
Oś X: montaż łożysk liniowych
Umieść łożyska liniowe LM8UU w drukowanych częściach (uchwycie silnika osi X [X-end-motor] i uchwycie paska osi X [X-end-idler]) tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Upewnij się, że pierwsze łożysko w każdej z części jest wsunięte na sam dół gniazda.
NIE PRÓBUJ WCISKAĆ łożysk z drugiej strony. Jest tam obręcz, która to uniemożliwi.
Górna para łożysk powinna być umieszczona równo z górną powierzchnią obu części.
Dolna para łożysk powinna oprzeć się o obręcz (blisko dolnej krawędzi) w obydwóch częściach.
Aby ułatwić wsuwanie, łożyska można docisnąć do płaskiej powierzchni.
Umieść łożyska tak, aby bieżnie (rzędy kulek) były ustawione do siebie pod kątem 45°. W ten sposób uzyskasz lepsze oparcie łożyska o pręt liniowy. Szczegóły na trzeciej ilustracji.

Krok 4 Uchwyt silnika osi X: montaż napinacza

Uchwyt silnika osi X: montaż napinacza
Uchwyt silnika osi X: montaż napinacza
Wsuń prostokątną nakrętkę w gniazdo, do samego końca (głębiej niż jest to pokazane na ilustracji). W tym momencie potrzebujemy tylko przytrzymać śrubę w miejscu. Dokręć ją, aby jej główka zaledwie zrównała się z powierzchnią części drukowanej. Później ustalimy jej finalną pozycję.
Upewnij się, że śruba M3x18 nie jest widoczna w zaznaczonym otworze, ponieważ inaczej blokowałaby inną śrubę w kolejnych krokach. Jeśli widać śrubę w otworze, to wykręć ją nieznacznie.

Krok 5 Uchwyt koła pasowego osi X: montaż łożyska

Uchwyt koła pasowego osi X: montaż łożyska
Uchwyt koła pasowego osi X: montaż łożyska
Uchwyt koła pasowego osi X: montaż łożyska
Uchwyt koła pasowego osi X: montaż łożyska
UWAGA: postępuj bardzo ostrożnie podczas dokręcania - upewnij się, że nakrętka jest umieszczona prawidłowo i NIE UŻYWAJ NADMIERNEJ SIŁY, bo możesz uszkodzić część.
Umieść nakrętkę samokontrującą M3nN w uchwycie koła osi X (X-end-idler).
Jeśli nie możesz wcisnąć nakrętek, nie używaj nadmiernej siły. Zostaw nakrętkę na razie i przejdź do kolejnych elementów z tego etapu.
Umieść łożysko 623h w uchwycie osi X (X-end-idler).
Zabezpiecz je za pomocą śruby M3x18.
Teraz, jeśli zachodzi taka potrzeba, użyj śruby M3, aby wsunąć nakrętkę.
Spróbuj obrócić koło pasowe palcami i upewnij się, że obraca się bez przeszkód. Jeżeli to konieczne, ustaw docisk śrubą.

Krok 6 Oś X: przygotowanie prętów liniowych

Oś X: przygotowanie prętów liniowych
Oś X: przygotowanie prętów liniowych
Oś X: przygotowanie prętów liniowych
Oś X: przygotowanie prętów liniowych
Porównaj długość pozostałych prętów liniowych. Na oś X potrzebujesz najdłuższych (370 mm długości).
Łożysko liniowe (3x)
TERAZ ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ! Z wyczuciem wsuń pręt liniowy w łożyska - nie rób tego na siłę i nie przekrzywiaj go!
Jeśli zdarzy się, że z łożysk wypadną kulki - policz je. Jedna lub dwie nie zaszkodzą, ale jeśli wypadło więcej, zalecamy zamówienie nowych łożysk.

Krok 7 Oś X: montaż

Oś X: montaż
Oś X: montaż
Oś X: montaż
Wsuń pręty z łożyskami do końca otworów w drukowanych częściach.
Wsuń pręty liniowe bardzo ostrożnie. Nie przekrzywiaj ich.
Sprawdź poprawność ułożenia prętów oraz innych części.
W dolnych częściach drukowanych elementów końców osi X znajdują się specjalne otwory - sprawdź w nich, czy pręt liniowy został dosunięty do końca.

Krok 8 Montaż koła zębatego osi X (część 1)

Montaż koła zębatego osi X (część 1)
Montaż koła zębatego osi X (część 1)
Montaż koła zębatego osi X (część 1)
Do kolejnych etapów przygotuj:
X-axis motor (silnik osi X) (1x)
Koło zębate GT2-16 (1x)
Upewnij się, że masz przygotowany właściwy silnik - jest on oznaczony etykietą na spodzie obudowy. Każdy silnik ma przewody o innej długości.

Krok 9 Montaż koła zębatego osi X (część 2)

Montaż koła zębatego osi X (część 2)
Montaż koła zębatego osi X (część 2)
Montaż koła zębatego osi X (część 2)
Na wałku silnika znajduje się spłaszczenie. Obróć je do góry.
Wsuń koło zębate na wałek, zwracając uwagę na WŁAŚCIWY kierunek. Spójrz na drugą ilustrację!
Jedna ze śrub musi być skierowana bezpośrednio na spłaszczenie czopu wałka. Lekko dokręć obie śruby.
Nie dociskaj koła zębatego do silnika. Zostaw odstęp, aby koło mogło się obracać swobodnie.
Nie dokręcaj mocno koła zębatego, zrobimy to później.

Krok 10 Oś X: montaż silnika

Oś X: montaż silnika
Oś X: montaż silnika
Oś X: montaż silnika
Przygotuj śruby M3x18 (3x)
Przygotuj silnik osi X z zamontowanym kołem pasowym.
Uchwyt silnika osi X umieść na silniku w taki sposób, jak pokazano na ilustracji.
Umieść śruby M3x18 w otworach i dokręć je.

Krok 11 Czas na Haribo!

Czas na Haribo!
Czas na Haribo!
To jest łatwy rozdział - poczęstuj się porcją 10% paczki żelków ;)
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Musisz się zalogować przed dodaniem komentarza.
Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na info@prusa3d.com lub klikając poniższy przycisk.