PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
  • 日本語
Login

5. Montaż ekstrudera (owijka spiralna)

Menu

5. Montaż ekstrudera (owijka spiralna)

5. Montaż ekstrudera (owijka spiralna)
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja a year ago
5. Montaż ekstrudera (owijka spiralna)
 Poziom trudności
Trudny
 Kroki
53
 Dostępne języki
CSDEENESFRITJA

Krok 2 Narzędzia niezbędne w tym rozdziale

Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Szczypce do obcinania opasek zaciskowych
Klucz imbusowy 2,5 mm do śrub M3
Klucz imbusowy 2 mm do wyrównania nakrętek
Klucz imbusowy 1,5 mm do dokręcenia koła zębatego

Krok 3 Montaż docisku (część 1)

Montaż docisku (część 1)
Montaż docisku (część 1)
Do kolejnych etapów przygotuj:
Extruder-idler (dźwignia dociskowa ekstrudera) (1x)
Koło zębate Bondtech BEZ OTWORU na wkręt dociskowy (1x)
Łożysko koła zębatego (2x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (2x)
Wałek koła zębatego (1x)
Zwróć uwagę, że w paczce znajdują się 2 rodzaje kół zębatych Bondtech (jedno z otworem na wkręt dociskowy, a drugie bez). Upewnij się, że używasz prawidłowego.

Krok 4 Montaż docisku (część 2)

Montaż docisku (część 2)
Montaż docisku (część 2)
Montaż docisku (część 2)
Umieść nakrętki w gniazdach po obu stronach dźwigni dociskowej.
Umieść obydwa łożyska w kole zębatym. Uważaj, mogą się wysunąć podczas montażu.
Na powierzchni tej części, ze względu na jej geometrię, mogą być widoczne warstwy. Nie ma to wpływu na jej funkcjonalność i wytrzymałość.

Krok 5 Montaż docisku (część 3)

Montaż docisku (część 3)
Montaż docisku (część 3)
Montaż docisku (część 3)
Upewnij się, że oba łożyska znajdują się wewnątrz koła zębatego!
Umieść koło zębate w dźwigni dociskowej tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
Wsuń wałek przez koło zębate. Użyj odpowiedniej siły, aby NIE USZKODZIĆ wydrukowanej części.
Spróbuj obrócić koło zębate palcami i upewnij się, że obraca się bez przeszkód.

Krok 6 Nowe części drukowane - korpus ekstrudera

Nowe części drukowane - korpus ekstrudera
Nowe części drukowane - korpus ekstrudera
Proces montażu części drukowanych pozostał w większości niezmieniony. Poinformujemy Cię, gdy coś będzie wymagać zwiększonej uwagi. Zanim przejdziemy do kolejnych kroków, rozróżnimy części:
Poprzednia wersja ma poprzeczne i wzdłużne żeberka od strony wylotu powietrza. Ta wersja jest oznaczona jako B6 (drukowana przez nas) lub R2 (dostępna na GitHubie).
Nowa wersja nie ma żeberek od strony wylotu powietrza aby poprawić przepływ. Ta wersja jest oznaczona jako B7 (drukowana przez nas) lub R3 (dostępna na GitHubie).
Jeśli przy pomocy tego poradnika masz zamiar zaktualizować MK2/S do MK3 i masz już wydrukowane części w wersji B6/R2 to możesz kontynuować lub, jeśli to możliwe, wydrukować najnowsze części B7/R3.

Krok 7 Montaż czujnika filamentu (część 1)

Montaż czujnika filamentu (część 1)
Montaż czujnika filamentu (część 1)
POSTĘPUJ OSTROŻNIE z czujnikiem filamentu. Nie dotykaj powierzchni płytki drukowanej, ani przylutowanych elementów.
Do kolejnych etapów przygotuj:
Extruder-body (korpus ekstrudera) (1x)
Czujnik filamentu (1x)
Czujnik filamentu znajduje się w pudełku oznaczonym etykietą "2.3.4.5 SUP".
Śruba M3x10 (1x)
Nakrętka M3n (2x)

Krok 8 Montaż czujnika filamentu (część 2)

Montaż czujnika filamentu (część 2)
Montaż czujnika filamentu (część 2)
Montaż czujnika filamentu (część 2)
Zanim kontynuujemy montaż, musimy wsunąć nakrętki w korpus ekstrudera. Zrób to starannie, bo później nie będzie do nich dostępu.
Obróć przednią część do siebie i wsuń nakrętkę M3 w gniazdo do samego końca.
Obróć tylną część do siebie i wsuń nakrętkę M3 w gniazdo do samego końca.
Jeśli nie możesz wcisnąć nakrętek w gniazda, wkręć dłuższą śrubę z drugiej strony i dokręcaj ją, aż dociągniesz nakrętkę do końca.

Krok 10 Montaż czujnika filamentu (część 4)

Montaż czujnika filamentu (część 4)
Montaż czujnika filamentu (część 4)
Montaż czujnika filamentu (część 4)
Obróć korpus ekstrudera (extruder-body) tak, jak na ilustracji. Piny czujnika filamentu muszą być skierowane ku górze.
Znajdź otwór dla śruby M3.
Przykręć czujnik śrubą M3x10. Nie potrzeba nakrętki, śruba wkręci się w część plastikową.
Czujnik musi być dobrze dokręcony, aby nie poruszał się (główka śruby musi oprzeć się o płytkę), ale ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ, aby go nie uszkodzić.
Na powierzchni tej części, ze względu na jej geometrię, mogą być widoczne warstwy. Nie ma to wpływu na jej funkcjonalność i wytrzymałość.

Krok 11 Montaż ekstrudera - docisk (część 1)

Montaż ekstrudera - docisk (część 1)
Montaż ekstrudera - docisk (część 1)
Do kolejnych etapów przygotuj:
Śruba M3x30 (1x)
Transparentna podkładka M3 (2x)
Transparentne podkładki są umieszczone na dźwigni dociskowej dla lepszej widoczności. Nie musisz ich ustawiać tak, jak na ilustracji ;)

Krok 12 Montaż ekstrudera - docisk (część 2)

Montaż ekstrudera - docisk (część 2)
Montaż ekstrudera - docisk (część 2)
Montaż ekstrudera - docisk (część 2)
Obróć korpus ekstrudera (extruder-body) tak, jak na ilustracji. Piny czujnika filamentu muszą być skierowane ku górze.
Wsuń śrubę M3x30 w otwór.
Nałóż podkładkę na śrubę z drugiej strony.
Nałóż dźwignię dociskową ekstrudera na śrubę M3x30.
Dołóż drugą podkładkę.
Jeśli masz problem z utrzymaniem drugiej nakrętki na miejscu, to użyj nakrętki M3n z woreczka z częściami zapasowymi (Spare), aby dokręcić ją na ten czas.

Krok 13 Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 1)

Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 1)
Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 1)
Do kolejnego etapu przygotuj:
Silnik ekstrudera (1x)
Koło zębate Bondtech Z WKRĘTEM DOCISKOWYM (1x)
Upewnij się, że masz przygotowany właściwy silnik - jest on oznaczony etykietą na spodzie obudowy. Każdy silnik ma przewody o innej długości.
W zestawie znajduje się zapasowy wkręt dociskowy.

Krok 14 Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 2)

Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 2)
Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 2)
Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 2)
Montaż koła zębatego silnika ekstrudera (część 2)
Na wałku silnika znajduje się spłaszczenie. Obróć je w swoją stronę.
Wsuń koło zębate na wałek, zwracając uwagę na WŁAŚCIWY kierunek. Spójrz na drugą ilustrację!
Wkręt dociskowy musi być skierowany bezpośrednio na spłaszczenie czopu wałka. Dokręć go lekko, a finalną pozycję ustawimy później.
Nie dociskaj koła zębatego do silnika. Zostaw je na samym końcu wałka, jak na ilustracji.
Zanim przejdziemy do kolejnego kroku, obróć koło zębate o 90 stopni zgodnie ze wskazówkami zegara (wkręt dociskowy będzie skierowany w lewo).

Krok 15 Montaż silnika ekstrudera

Montaż silnika ekstrudera
Montaż silnika ekstrudera
Montaż silnika ekstrudera
Znajdź w paczce dwie śruby M3x30 i umieść je w otworach.
Przed montażem silnika upewnij się, że druga przezroczysta podkładka nadal znajduje się na śrubie M3x30.
Przymocuj silnik do korpusu ekstrudera, tak jak pokazano na ilustracji. Sprawdź dokładnie właściwe umiejscowienie przewodów silnika.
Dokręć mocno obydwie śruby.
Delikatnie dokręć śrubę, pamiętając, że koło zębate musi się swobodnie obracać.

Krok 16 Ustawienie i dokręcenie koła zębatego.

Ustawienie i dokręcenie koła zębatego.
Ustawienie i dokręcenie koła zębatego.
Ustawienie i dokręcenie koła zębatego.
Całkowicie otwórz docisk, aby uzyskać dostęp do kół zębatych.
Użyj filamentu 1,75 mm (ze szpuli), aby wyrównać koło zębate z otworami na filament (patrz ilustracja). Strzałki wskazują jedynie kierunek. Nie używaj filamentu nylonowego (ma średnicę 3 mm)!
Ustaw koło zębate i dokręć kluczem imbusowym 1,5 mm. Nie używaj nadmiernej siły, ponieważ możesz uszkodzić gwint.
Wyciągnij filament po ustawieniu kół zębatych.

Krok 17 Mocowanie docisku ekstrudera

Mocowanie docisku ekstrudera
Mocowanie docisku ekstrudera
Mocowanie docisku ekstrudera
Mocowanie docisku ekstrudera
Do kolejnego etapu przygotuj:
Śruba M3x40 (2x)
Sprężyna ekstrudera (2x)
Umieść sprężyny na śrubach - spójrz na drugą ilustrację.
Zamknij docisk, aby śruby mogły go dosięgnąć.
Wsuń obydwie śruby w korpus ekstrudera (extruder-body) i dokręć. Łby śrub powinny być prawie zrównane z powierzchnią części drukowanej.

Krok 19 Nowe części drukowane - pokrywa ekstrudera

Nowe części drukowane - pokrywa ekstrudera
Nowe części drukowane - pokrywa ekstrudera
Proces montażu części drukowanych pozostał w większości niezmieniony. Poinformujemy Cię, gdy coś będzie wymagać zwiększonej uwagi. Zanim przejdziemy do kolejnych kroków, rozróżnimy części:
Poprzednia wersja ma poprzeczne i wzdłużne żeberka od strony wylotu powietrza. Ta wersja jest oznaczona jako B6 (drukowana przez nas) lub R2 (dostępna na GitHubie).
Nowa wersja NIE MA żeberek od strony wylotu powietrza aby poprawić przepływ oraz nie ma ramienia wentylatora. Ta wersja jest oznaczona jako B7 (drukowana przez nas) lub R3 (dostępna na GitHubie).
Jeśli przy pomocy tego poradnika masz zamiar zaktualizować MK2/S do MK3 i masz już wydrukowane części w wersji B6/R2 to możesz kontynuować lub, jeśli to możliwe, wydrukować najnowsze części B7/R3.

Krok 20 Przygotowanie pokrywy ekstrudera

Przygotowanie pokrywy ekstrudera
Przygotowanie pokrywy ekstrudera
Przygotowanie pokrywy ekstrudera
Przygotowanie pokrywy ekstrudera
Do kolejnych etapów przygotuj:
Extruder-cover (pokrywa ekstrudera) (1x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (1x)
Nakrętka M3n (1x) - pomiń dla R3/B7
Śruba M3x25 (2x)
B6/R2 - Umieść obie nakrętki w wydrukowanej części. Spójrz na drugą ilustrację.
Wersje B7/R3 - wsuń jedynie nakrętkę M3nS. Spójrz na ostatnią ilustrację.
Jeśli nie możesz wcisnąć nakrętki M3 do końca, to nie używaj nadmiernej siły. Wkręć dłuższą śrubę M3 z drugiej strony i dokręcaj ją, aż dociągniesz nakrętkę do dna gniazda. Uważaj, aby nie uszkodzić uchwytu przez zbyt mocne dokręcenie śruby!

Krok 21 Montaż hotendu E3D

Montaż hotendu E3D
Montaż hotendu E3D
Montaż hotendu E3D
Weź hotend E3D i wsuń go pod kątem w gniazdo w korpusie ekstrudera (Extruder-body). Upewnij się, że rurka teflonowa została umieszczona prawidłowo.
Dociśnij hotend do korpusu ekstrudera - spójrz na ilustrację.
Upewnij się, że hotend jest prawidłowo umieszczony, a górna część licuje z częścią drukowaną (muszą prawie do siebie przylegać).
Zwróć uwagę na umieszczenie hotendu w PRAWIDŁOWYM KIERUNKU.
Od tego momentu postępuj BARDZO OSTROŻNIE z przewodami hotendu, aby ich nie uszkodzić.

Krok 22 Montaż pokrywy ekstrudera

Montaż pokrywy ekstrudera
Montaż pokrywy ekstrudera
Montaż pokrywy ekstrudera
Montaż pokrywy ekstrudera
Obróć ekstruder tak, jak pokazano na ilustracji.
Umieść pokrywę ekstrudera (extruder-cover) na korpusie. Obydwie części drukowane muszą do siebie przylegać.
Dokręć części do siebie śrubami M3x25.
Raz jeszcze upewnij się, że hotend jest prawidłowo złożony. Powierzchnia radiatora (części hotendu z żeberkami chłodzącymi) musi być wyrównana z powierzchnią części drukowanej. Spójrz na ostatnią ilustrację.
Zauważ, że ekstruder w wersji B7/R3 nie ma "ramienia". Poza tym proces montażu jest taki sam.

Krok 23 Przygotowanie wentylatorów

Przygotowanie wentylatorów
Przygotowanie wentylatorów
Przygotowanie wentylatorów
Do kolejnych etapów przygotuj:
Śruba M3x18 (6x)
Lewy wentylator hotendu (1x)
Przedni wentylator wydruku (1x)
Wentylator hotendu (lewy) ma dwie strony. Strona z naklejką musi być skierowana w stronę hotendu (niewidoczna po zamontowaniu wentylatora). W przeciwnym razie chłodzenie nie będzie działać prawidłowo.
Lewy wentylator hotendu (Noctua) może mieć czarny kolor bez gumowych narożników. Jego parametry sprzętowe są takie same.
Zauważ, że w wersji B7/R3 potrzebnych jest tylko 5 śrub M3x18. Pod koniec tego rozdziału może zostać Ci jedna śruba M3x18 - nie przejmuj się tym ;)

Krok 24 Montaż wentylatora hotendu

Montaż wentylatora hotendu
Montaż wentylatora hotendu
Montaż wentylatora hotendu
Montaż wentylatora hotendu
Połóż ekstruder na boku i umieść przewody silnika w kanale.
Umieść wentylator hotendu (lewy) na ekstruderze. Przewody muszą przebiegać przez lewy górny róg, jak na ilustracji.
Zwróć uwagę na prawidłowe umieszczenie wentylatora. Naklejka musi być skierowana w stronę hotendu!
Wsuń śruby M3x18 i dokręć je lekko.
Teraz dokręć WSZYSTKIE śruby po przekątnej. Po dokręceniu sprawdź czy wentylator może się swobodnie obracać.
NIE DOKRĘCAJ śrub zbyt mocno - części plastikowe możesz w ten sposób łatwo uszkodzić.

Krok 25 Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B6/R2

Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B6/R2
Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B6/R2
Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B6/R2
Ten krok dotyczy tylko wersji B6/R2. Jeśli masz nowszą wersję części B7/R3 z otwartą częścią wylotu powietrza (bez poprzecznych i wzdłużnych żeberek), to przejdź do Kroku 26.
Obróć ekstruder tak, jak na pierwszej ilustracji.
Przykręć przedni wentylator wydruku przy pomocy dwóch śrub M3x18.
NIE DOKRĘCAJ śrub zbyt mocno - części plastikowe możesz w ten sposób łatwo uszkodzić.

Krok 26 Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3

Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3
Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3
Kolejne kroki dotyczą tylko wersji B7/R3. Jeśli Twój wentylator wydruku jest już zamontowany to przejdź od razu do Kroku 29.
Do kolejnych etapów przygotuj:
nozzle-fan-45deg-support (wspornik wentylatora wydruku 45°) (1x)
nozzle-fan-45deg (kanał wentylatora wydruku 45°) (1x)
Śruba M3x18 (1x) - przygotowana wcześniej w kroku 22
Śruba M3x10 (2x)
Nakrętka M3n (1x)
Jeśli brakuje jednej śruby M3x10, użyj tej z torebki zapasowej (Spare).

Krok 27 Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3

Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3
Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3
Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3
Montaż przedniego wentylatora druku - części w wersji B7/R3
Wciśnij nakrętkę M3 w gniazdo we wsporniku do samego końca - tak, aby była ledwo widoczna. Jeśli to konieczne, wkręć śrubę z drugiej strony, aby wciągnąć nakrętkę, następnie wykręć śrubę.
UWAGA: z drugiej strony ekstrudera wystają złącza czujnika filamentu. W kolejnych krokach postępuj ostrożnie, aby ich nie wygiąć!!!
Przykręć wspornik do ekstrudera śrubą M3x10. Zwróć uwagę na poprawny kierunek części - spójrz na ilustrację.
Końcówka powinna być skierowana w stronę pokrywy ekstrudera.
Przyłóż kanał wentylatora (nozzle-fan) do ekstrudera i dokręć śrubą M3x10.

Krok 29 Przygotowanie czujnika P.I.N.D.A.

Przygotowanie czujnika P.I.N.D.A.
Przygotowanie czujnika P.I.N.D.A.
Do kolejnych etapów przygotuj:
Czujnik P.I.N.D.A. (1x)
Śruba M3x10 (1x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (1x)
Czujnik jest delikatnym urządzeniem. Postępuj z nim ostrożnie podczas montażu!
Przewód czujnika P.I.N.D.A. może mieć kolor czarny lub szary - czujniki same w sobie się nie różnią.
Upewnij się, że złącze zawiera CZTERY przewody. Jeśli tak nie jest, przerwij montaż i skontaktuj się z naszym Wsparciem Klienta.

Krok 30 Montaż czujnika P.I.N.D.A

Montaż czujnika P.I.N.D.A
Montaż czujnika P.I.N.D.A
Montaż czujnika P.I.N.D.A
Montaż czujnika P.I.N.D.A
Zacznij od przewodów wentylatora wydruku (z przodu) i umieść je pod haczykiem na przewody.
Delikatnie wsuń czujnik P.I.N.D.A. w mocowanie.
Zrób małą pętlę z przewodu czujnika i poprowadź go pod haczykiem na przewody.
Wsuń nakrętkę M3nS w gniazdo i LEKKO dokręć czujnik za pomocą śruby M3x10.
Dokładnym ustawieniem pozycji czujnika P.I.N.D.A. zajmiemy się później (w rozdziale 9, Sprawdzenie przez pierwszym uruchomieniem), więc teraz nie ma potrzeby regulowania go lub dokręcania śrub.

Krok 31 Przygotowanie przewodów ekstrudera

Przygotowanie przewodów ekstrudera
Przygotowanie przewodów ekstrudera
Przygotowanie przewodów ekstrudera
Przygotowanie przewodów ekstrudera
Umieść zespół ekstrudera na wózku osi Y (Y-carriage) - spójrz na pierwszą ilustrację. Upewnij się, że drukarka jest umieszczona w prawidłowym kierunku - krótsze profile muszą być skierowane w Twoją stronę.
Jeśli to konieczne, obniż oś X, aby widzieć cały wózek osi. Będzie to potrzebne w kolejnym kroku.
Przeciągnij przewody czujnika P.I.N.D.A. i wentylatora wydruku (przedniego) pomiędzy dolnym prętem liniowym a paskiem.
Przeciągnij przewody silnika ekstrudera i wentylatora hotendu (lewego) pomiędzy dolnym prętem liniowym a paskiem.
BARDZO WAŻNE jest umieszczenie przewodów dokładnie tak, jak jest to pokazane na ilustracjach. Sprawdź to dokładnie.
Przewody z hotendu będą umieszczone pod dolnym prętem liniowym. Ułożymy je później.

Krok 32 Montaż ekstrudera

Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Do kolejnego etapu przygotuj:
Śruba M3x40 (1x)
Śruba M3x30 (1x)
Śruba M3x18 (1x)
Umieść ekstruder obok wózka osi X (X-carriage) i upewnij się, że żaden z przewodów nie zostanie przyciśnięty. W wózku osi X jest kanał na przewody ekstrudera - spójrz na ilustrację. Umieść w nim przewody silnika i zostaw przewody wentylatora wyprostowane.
Przykręć ekstruder do wózka osi X używając śrub wymienionych wyżej. Nie dokręcaj śrub do końca - najpierw musimy poprowadzić przewody.
Ułóż przewody w kanałach po obydwu stronach ekstrudera. Z lewej strony powinny znaleźć się przewody przedniego wentylatora wydruku i czujnika P.I.N.D.A., po prawej stronie przewody ekstrudera i lewego wentylatora hotendu.
Upewnij się, że przewody znajdują się w kanałach i nie są przyciśnięte między częściami drukowanymi. Dokręć śruby równomiernie, aby uniknąć problemów.

Krok 33 Przewód czujnika filamentu

Przewód czujnika filamentu
Przewód czujnika filamentu
Przewód czujnika filamentu
Znajdź w paczce przewód czujnika filamentu.
Przewód jest zakończony dwoma różnymi złączami:
Złącze 4-pinowe dla czujnika filamentu (używane teraz)
Złącze 5-pinowe dla płyty EINSY (używane później)

Krok 34 Podłączenie czujnika filamentu

Podłączenie czujnika filamentu
Podłączenie czujnika filamentu
Podłączenie czujnika filamentu
Podłączenie czujnika filamentu
Weź przewód z poprzedniego kroku i podłącz go ostrożnie do czujnika filamentu.
Uwaga: złącze ma dwie różne strony. Strona z zabezpieczeniem musi znajdować się po lewej stronie (biały przewód powinien być skierowany ku górze, czerwony ku dołowi).
Skręć przewód delikatnie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby stworzyć małą pętlę. Spójrz na drugą ilustrację.
Ułóż przewody we wcięciu w wózku osi X.

Krok 35 Przygotowanie filamentu nylonowego

Przygotowanie filamentu nylonowego
Przygotowanie filamentu nylonowego
Przygotowanie filamentu nylonowego
Przygotowanie filamentu nylonowego
Od połowy lutego 2018, w zestawie znajduje się tylko jeden, 50-centrymetrowy odcinek filamentu nylonowego.
W zestawie znajdują się dwa odcinki filamentu nylonowego o długościach 50 i 30 cm. Oba mają średnicę 3 mm. W tym kroku użyj dłuższego odcinka i NIE PRZYCINAJ żadnego z nich!
Obetnij szczypcami końcówkę filamentu, tworząc ostry koniec.
Sprawdź, czy końcówka wygląda podobnie do pokazanej na trzeciej ilustracji.

Krok 36 Zamocowanie filamentu nylonowego

Zamocowanie filamentu nylonowego
Zamocowanie filamentu nylonowego
Zamocowanie filamentu nylonowego
Zamocowanie filamentu nylonowego
Znajdź otwór na filament nylonowy. Użyj najmniejszego klucza imbusowego, aby upewnić się, że w środku nie ma żadnych przeszkód.
Używając szczypiec, wsuń nylon w otwór. Przytrzymaj ekstruder drugą ręką.
ZACHOWAJ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ, ponieważ szczypce mogą się zsunąć, uszkadzając przewody!!!
Aby sprawdzić, czy filament jest dobrze umocowany, spróbuj delikatnie pociągnąć go ręką. Oś X powinna się nieznacznie poruszyć, ale filament powinien pozostać na miejscu.
Jeśli masz problem z wsunięciem filamentu, spróbuj poprawić kształt końcówki.

Krok 37 Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 1)

Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 1)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 1)
Do kolejnych etapów przygotuj:
X-carriage-back (tylna pokrywa wózka osi X) (1x)
Cable-holder (uchwyt przewodów) (1x)
Nakrętka M3n (1x)
Śruba M3x10 (1x)
Śruba M3x10 będzie użyta tymczasowo, użyj jednej z zapasowego woreczka.
Śruba M3x40 (1x)

Krok 38 Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 2)

Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 2)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 2)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 2)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 2)
Umieść śrubę M3x10 w tylnej pokrywie wózka osi X (X-carriage-back) i dokręć ją do końca.
Obróć wydrukowaną część i umieść w niej nakrętkę M3n.
Dokręć śrubę M3x10, aż nakrętka wsunie się w część drukowaną. Zwróć uwagę na kształt gniazda pod nakrętkę i umieść ją tak, aby pasowała.
Odkręć śrubę M3x10 i włóż ją z powrotem do woreczka zapasowego.

Krok 39 Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 3)

Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 3)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 3)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 3)
Przygotuj śrubę M3x40 i uchwyt przewodów (cable-holder) z poprzedniego kroku.
Wkręć śrubę do końca, aby przeszła przez część drukowaną.
Uwaga: z jednej strony drukowanej części znajduje się otwór na główkę śruby.

Krok 40 Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 4)

Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 4)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 4)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 4)
Przygotowanie tylnej pokrywy wózka osi X (część 4)
Połóż tylną pokrywę wózka osi X tak jak na ilustracji. Znak MK3 musi być widoczny.
Przykręć uchwyt przewodów (cable-holder) do tylnej pokrywy wózka osi X (X-carriage-back).
Sprawdź, czy wcięcie w kształcie litery "U" jest odpowiednio wyrównane między obiema częściami.

Krok 41 Montaż tylnej pokrywy wózka osi X

Montaż tylnej pokrywy wózka osi X
Montaż tylnej pokrywy wózka osi X
Montaż tylnej pokrywy wózka osi X
Montaż tylnej pokrywy wózka osi X
Przeprowadź przewody z ekstrudera PRZEZ tylną pokrywę wózka osi X (X-carriage-back). Zacznij od przewodów silnika ekstrudera i lewego wentylatora hotendu.
W następnym kroku dołóż przewody wentylatora wydruku i czujnika P.I.N.D.A. .
Przewody hotendu i czujnika filamentu NIE PRZECHODZĄ przez tylną pokrywę wózka osi X!
Ostrożnie wsuń filament nylonowy i przyłóż tylną pokrywę wózka osi X.

Krok 42 Ułożenie przewodu czujnika filamentu

Ułożenie przewodu czujnika filamentu
Ułożenie przewodu czujnika filamentu
Ułożenie przewodu czujnika filamentu
Zanim dociśniesz tylną pokrywę do wózka osi X, przeciągnij przewód czujnika filamentu przez wycięcie - spójrz na obydwie ilustracje.
Upewnij się, że przewody nie są ściśnięte między tylną pokrywą, a wózkiem osi X!!!

Krok 43 Montaż tylnej pokrywy wózka osi X

Montaż tylnej pokrywy wózka osi X
Montaż tylnej pokrywy wózka osi X
Montaż tylnej pokrywy wózka osi X
Dokręć pięć śrub M3x10 w następującej kolejności:
Zacznij od środkowej śruby i upewnij się, że wszystko pasuje.
Kontynuuj wkręcanie w narożnikach, równomiernie dokręć wszystkie śruby.
Po dokręceniu śrub umieść przewód od czujnika filamentu we wcięciu w pokrywie wózka osi X i dołącz je do pozostałych przewodów.

Krok 44 Ułożenie przewodów w owijce spiralnej

Ułożenie przewodów w owijce spiralnej
Ułożenie przewodów w owijce spiralnej
Ułożenie przewodów w owijce spiralnej
Owiń przewody i filament nylonowy owijką spiralną (najdłuższą, o największej średnicy)
Rozpocznij od przewodów w górnej części, po nie więcej niż 3-4 obrotach (!) przesuń owijkę na uchwyt przewodów. Jeśli to możliwe, delikatnie wciśnij owijkę w tylną pokrywę wózka osi X (X-carriage-back).
Nie owijaj jeszcze całej wiązki przewodów - zajmiemy się tym później.

Krok 45 Mocowanie owijki spiralnej (część 1)

Mocowanie owijki spiralnej (część 1)
Mocowanie owijki spiralnej (część 1)
Mocowanie owijki spiralnej (część 1)
Weź trzy opaski zaciskowe i przepchnij je przez dolne otwory uchwytu przewodów.
Upewnij się, że uchwyt przewodów i same przewody są prawidłowo przymocowane.
ZWRÓĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ na ostateczną pozycję opasek zaciskowych. Jeśli nie zastosujesz się do instrukcji, będziesz mieć problemy podczas drukowania!
Zaciśnij pierwszą opaskę kablową, umieść jej główkę jak najbliżej części drukowanej i utnij nadmiar opaski.
Zaciśnij drugą i trzecią opaskę na górze, ale pamiętaj, że obie muszą być skierowane lekko w lewo. Odetnij nadmiar opasek jak najbliżej owijki.
Nie owijaj jeszcze całej wiązki przewodów - zajmiemy się tym później.

Krok 46 Mocowanie owijki spiralnej (część 2)

Mocowanie owijki spiralnej (część 2)
Mocowanie owijki spiralnej (część 2)
Mocowanie owijki spiralnej (część 2)
Mocowanie owijki spiralnej (część 2)
Weź dwie opaski i przepchnij je przez górne otwory uchwytu przewodów.
UWAGA! Dodaj przewody hotendu zanim zaciśniesz opaski zaciskowe.
Jeśli przewody hotendu znajdują się w pętli, zaciśnij opaski i odetnij ich nadmiar.
Nie owijaj jeszcze całej wiązki przewodów - zajmiemy się tym później.

Krok 48 Montaż pokrywy czujnika filamentu (część 1)

Montaż pokrywy czujnika filamentu (część 1)
Montaż pokrywy czujnika filamentu (część 1)
Do kolejnych etapów przygotuj:
Idler-plug (zatyczka dźwigni dociskowej) (1x)
Filament-sensor-cover (pokrywa czujnika filamentu) (1x)
Rurka PTFE (1x)
Śruba M3x10 (2x)
Jeśli brakuje jednej śruby M3x10, użyj tej z torebki zapasowej (Spare).

Krok 49 Montaż pokrywy czujnika filamentu (część 2)

Montaż pokrywy czujnika filamentu (część 2)
Montaż pokrywy czujnika filamentu (część 2)
Montaż pokrywy czujnika filamentu (część 2)
Znajdź na górze korpusu ekstrudera otwór o największej średnicy, przeznaczony dla rurki teflonowej.
Wsuń rurkę teflonową w otwór. Większość powinna wystawać.
Jeśli rurka PTFE nie trzyma się prawidłowo w otworze, możesz najpierw zamontować ją w pokrywie, ALE UPEWNIJ SIĘ, że w otworze nie ma żadnych zanieczyszczeń, ponieważ możesz łatwo odkształcić rurkę podczas montażu jej wraz z pokrywą.

Krok 51 Montaż zatyczki docisku

Montaż zatyczki docisku
Montaż zatyczki docisku
Montaż zatyczki docisku
Znajdź wcięcie w docisku ekstrudera, w którym widoczna jest śruba M3.
Włóż zatyczkę docisku (idler-plug) i upewnij się, że pasuje ona prawidłowo. W przeciwnym razie może odpaść podczas drukowania.

Krok 52 Montaż kanału wentylatora wydruku

Montaż kanału wentylatora wydruku
Montaż kanału wentylatora wydruku
Montaż kanału wentylatora wydruku
Montaż kanału wentylatora wydruku
W wersji części B7/R3, nadmuch wentylatora wydruku jest już zamontowany. Pomiń ten krok.
Do kolejnego etapu przygotuj:
Fan-nozzle (kanał wentylatora wydruku) (1x)
Śruba M3x10 (1x)
Ostrożnie podjedź osią X do góry, tak aby mieć dobry dostęp do dolnej części ekstrudera.
Poluzuj trochę obydwie śruby mocujące wentylator wydruku.
Zamontuj kanał wentylatora wydruku i dokręć wszystkie trzy śruby.
Jeśli brakuje jednej śruby M3x10, użyj tej z torebki zapasowej (Spare).

Krok 53 Ekstruder gotowy!

Ekstruder gotowy!
Ekstruder gotowy!
Czy to koniec? Prawie! Właśnie skończyliśmy najtrudniejszą część montażu. Świetna robota!
Porównaj wygląd swoich zmontowanych elementów z ilustracją. Zauważ, że części ekstrudera w wersji B7/R3 różnią się wyglądem.
Wszystko sprawdzone? Przejdźmy do: 6. Montaż wyświetlacza LCD
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Musisz się zalogować przed dodaniem komentarza.
Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na info@prusa3d.com lub klikając poniższy przycisk.