PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
  • 日本語
Login
Menu

3. Ustawienie drukarki

3. Ustawienie drukarki
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja 3 months ago
3. Ustawienie drukarki
 Poziom trudności
Średni
 Kroki
43
 Dostępne języki
ENCSDEESITFRJA

Krok 1 Narzędzia niezbędne w tym rozdziale

Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Do tego rozdziału przygotuj:
Klucz Torx T10
Klucz imbusowy 2,5 mm
Kartonowe pudełko jako ochrona stołu grzewczego podczas montażu. Podpowiedź: możesz użyć pudełka po Prusamencie dostarczonym z drukarką.

Krok 3 Wariant B - przygotowanie do montażu wiązki przewodów Nextrudera

Wariant B - przygotowanie do montażu wiązki przewodów Nextrudera
Wariant B - przygotowanie do montażu wiązki przewodów Nextrudera
Wariant B - przygotowanie do montażu wiązki przewodów Nextrudera
Do kolejnych etapów przygotuj:
Wiązka przewodów Nextrudera (1x)
Nextruder (1x)
Jest to koniec wiązki przewodów, którą podłączymy do Nextrudera w kolejnym kroku. Składa się ona ze złącza przewodu, elastycznej taśmy i półprzezroczystej rurki PTFE.

Krok 4 Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera

Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Używając wkrętaka T10 poluzuj dwie wskazane śruby po wewnętrznej stronie Nextrudera.
Wsuń na łby śrub otwory w kształcie dziurki do klucza w elastycznej taśmie wiązki przewodów.
Upewnij się, że część wiązki z przewodem i złączem jest skierowana do góry ekstrudera; jak na ilustracji.
Wiązka przewodów musi być zamocowana dokładnie w taki sam sposób, jak na ilustracji; z przewodem na górze i półprzezroczystą rurką PTFE na dole.

Krok 5 Wariant A - montaż wiązki przewodów Nextrudera

Wariant A - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant A - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant A - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant A - montaż wiązki przewodów Nextrudera

Pociągnij elastyczną taśmę do góry, tak aby śruby zaczepiły się w węższej części otworów.

Upewnij się, że obie śruby znajdują się w swoich otworach.
Gdy śruby znajdują się w węższych częściach otworów, dokręć je używając wkrętaka T10.
Sprawdź, czy elastyczna część wiązki przewodów przylega ściśle do korpusu ekstrudera.

Krok 6 Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera

Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Wariant B - montaż wiązki przewodów Nextrudera
Podłącz złącze przewodu do górnej części Nextrudera.

Wsuń półprzezroczystą rurkę PTFE w złączkę ekstrudera. Wciśnij ją do końca.

Dobra robota! Twój Nextruder jest gotowy do następnego kroku:

Krok 7 Przygotowanie drukarki

Przygotowanie drukarki
Przygotowanie drukarki
Przygotowanie drukarki
Od tego momentu konfiguracja jest taka sama zarówno dla wariantu A, jak i wariantu B.
Przypomnienie: aby przenosić drukarkę, zawsze chwytaj za uchwyty po obu stronach drukarki. Nie należy podnosić drukarki za aluminiowe profile, ani za panele z blachy na górze.
W kolejnych krokach będziemy pracować z narzędziami i montować ekstruder nad stołem grzewczym, dlatego zalecamy zabezpieczenie go przed ewentualnymi uszkodzeniami. Do tego celu może posłużyć puste pudełko po Prusamencie.
Umieść puste pudełko w okolicach przedniej, środkowej części stołu grzewczego.
Przesuń zespół osi X całkowicie do przodu drukarki.
Przesuń wózek osi X w okolice środka osi X.

Krok 8 Montaż ekstrudera: przygotowanie części

Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Zmontowany pojedynczy ekstruder (1x)
Ze względu na dokładne testowanie każdej drukarki przed wysyłką, na dyszy mogą znajdować się niewielkie pozostałości filamentu.
Z korpusu ekstrudera wykręć 4x śruby M3x12b (z łbem stożkowym) i odłóż je na bok. Będziemy ich potrzebować w kolejnych krokach.

Krok 9 Montaż ekstrudera

Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Zdejmij pokrywę wózka osi X [x-carriage-cover] z wózka osi X.
Sięgając z tyłu wózka osi X, przymocuj zespół ekstrudera do wózka osi X. Zwróć uwagę na prawidłową orientację ekstrudera.
Przytrzymaj ekstruder i przymocuj go wkładając i dokręcając dwie śruby M3x12b w górne otwory. Nie dokręcaj śrub do końca na tym etapie!

Krok 10 Przymocowanie ekstrudera

Przymocowanie ekstrudera
Przymocowanie ekstrudera
Przymocowanie ekstrudera
Przymocowanie ekstrudera
Włóż i wkręć lekko dwie śruby M3x12b do dolnych otworów w wózku osi X, aby zamocować zespół ekstrudera.Nie dokręcaj śrub do końca na tym etapie!
Całkowicie dokręć wszystkie cztery śruby po przekątnej , aby przymocować zespół ekstrudera.
Załóż pokrywę wózka osi X [x-carriage-cover] z powrotem na wózek osi X. Musisz poczuć lekkie "kliknięcie", aby upewnić się, że pokrywa została dopasowana do części.
Zdejmij karton Prusamentu ze stołu grzewczego.

Krok 11 Prowadzenie przewodów ekstrudera

Prowadzenie przewodów ekstrudera
Prowadzenie przewodów ekstrudera
Prowadzenie przewodów ekstrudera
Poprowadź wiązkę przewodów ekstrudera z rurką PTFE swobodnie nad drukarką do tyłu.
Ostrożnie obróć drukarkę o 180°, tak aby strona z zasilaczem była skierowana do Ciebie.
Zlokalizuj długą metalową listwę z pięcioma otworami M3 (tch-mounting-insert) wewnątrz tylnego profilu aluminiowego, która może swobodnie poruszać się w lewo i w prawo.
W długiej metalowej listwie znajduje się śruba, która mocuje część na czas transportu. Używając klucza imbusowego, wykręć śrubę z profilu. Zachowaj ją jako zapasową.

Krok 12 Przymocowanie przewodów ekstrudera

Przymocowanie przewodów ekstrudera
Przymocowanie przewodów ekstrudera
Przymocowanie przewodów ekstrudera
Locate the long metal profile (tch-mounting-insert) in the back of the top extrusion. It has five threaded openings in it.
Umieść mocowanie wiązki doku (xl-dock-cable-router) na dolnym profilu aluminiowym, pod górnym panelem.
Z mocowania wiązki doku (xl-dock-cable-router) wystaje śruba. Wkręć śrubę w trzeci otwór na śrubę w długiej metalowej listwie (tch-mounting-insert). Przez otwór w tylnym panelu sprawdź, czy mocowanie wiązki jest ustawione w jednej linii z otworem.
Wsuń klucz imbusowy 2,5 mm na całej długości przez otwór w tylnym panelu, aż do środkowej śruby w mocowaniu wiązki doku (xl-dock-cable-router) i dokręć śrubę.
The dock is a press fit, so the screw needs to be tightened very hard.

Krok 13 Prowadzenie rurki PTFE

Prowadzenie rurki PTFE
Prowadzenie rurki PTFE
Z boku drukarki znajduje się boczny czujnik filamentu. Wsuń rurkę PTFE wolnego ekstrudera do końca w górny otwór w części.
Delikatnie pociągnij rurkę PTFE do tyłu. Spowoduje to wypchnięcie czarnego kołnierza zaciskowego w bocznym czujniku filamentu i zablokowanie rurki.

Krok 14 Wi-Fi antenna holder versions

Wi-Fi antenna holder versions
Wi-Fi antenna holder versions
Wi-Fi antenna holder versions
The antenna connector is prepared by the manufacturer:
Version A: The Wi-FI antenna holder is on the side. Continue to the next step.
The antenna connector has to be assembled by you:
Version B: The Wi-Fi antenna holder is in the middle. Please skip to Version B: Connecting the extruder cable.

Krok 15 Version A: Connecting the extruder cable

Version A: Connecting the extruder cable
Version A: Connecting the extruder cable
Version A: Connecting the extruder cable
Version A: Connecting the extruder cable
Locate the xl-rear-cable-management-plug (cover) on the rear of the printer.
Loosen two screws on the cover slightly. No need to remove them completely. Push the cover to the right and remove it from the printer.
Connect the extruder cable to the upper slot labeled DWARF 1.
Attach the connectors cover to the screws. Push it all the way to the right and tighten the screws.

Krok 19 Version B: Installing the Wi-Fi antenna: antenna preparing

Version B: Installing the Wi-Fi antenna: antenna preparing
Version B: Installing the Wi-Fi antenna: antenna preparing
Version B: Installing the Wi-Fi antenna: antenna preparing
Version B: Installing the Wi-Fi antenna: antenna preparing
Remove the nut with the washers from the antenna connector.
The antenna connector is prepared.
The latest version of the connector has a thicker washer. We don't need it anymore. You can throw it away.
Insert the antenna connector into the same-shaped hole in the Wi-Fi-antenna-holder .

Krok 21 Version B: Connecting the extruder cable

Version B: Connecting the extruder cable
Version B: Connecting the extruder cable
Version B: Connecting the extruder cable
Locate the xl-rear-cable-management-plug (cover) on the rear of the printer.
Loosen two screws on the cover slightly. No need to remove them completely. Push the cover to the right and remove it from the printer.
Loosen four screws securing the electronics cover. Remove the cover.
Connect the first dock (from the right side) cable to the upper slot labeled DWARF 1.

Krok 22 Version B: Installing the Wi-Fi antena holder

Version B: Installing the Wi-Fi antena holder
Version B: Installing the Wi-Fi antena holder
Version B: Installing the Wi-Fi antena holder
Version B: Installing the Wi-Fi antena holder
Push the antenna cable through the opening in the cable cover (metal sheet) and guide it behind the cover to the electronics box.
Attach the antenna-holder on the screws and push the cover to the left. Tighten the screws.
Connect the antenna to the apporpiate slot on the XL Buddy board.

Krok 25 Version B: Installing the Wi-Fi antenna

Version B: Installing the Wi-Fi antenna
Version B: Installing the Wi-Fi antenna
Version B: Installing the Wi-Fi antenna
Version B: Installing the Wi-Fi antenna
Locate the Wi-Fi antenna connector in the middle of the printer.
Screw the Wi-Fi antenna on the antenna connector. The antenna can be rotated around and bent in two directions.
We recommend pointing the antenna straight upwards.

Krok 26 Spoolholder assembly versions

Spoolholder assembly versions
Spoolholder assembly versions
Spoolholder assembly versions
To make things worse, we have a new spoolholder for you.
Versions:
Version A: Printed spoolholder
Do you have this? Continue to the next step.
Version B: Injection molded spoolholder
Do you have this? Please skip to Version B: Assembling the spool holder: parts preparation step.

Krok 27 Montaż uchwytu szpuli: przygotowanie części

Montaż uchwytu szpuli: przygotowanie części
Montaż uchwytu szpuli: przygotowanie części
Montaż uchwytu szpuli: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Spool-holder-slider (ślizg uchwytu na szpulę) (1x)
Spool-holder-base (podstawa uchwytu na szpulę) (1x)
Spool-holder-mount (mocowanie uchwytu na szpulę) (1x)
Śruba M5x85 (1x)
Wpust rowkowy M5nEs (1x)

Krok 28 Montaż uchwytu szpuli: ustawienie wpustu rowkowego

Montaż uchwytu szpuli: ustawienie wpustu rowkowego
Montaż uchwytu szpuli: ustawienie wpustu rowkowego
Montaż uchwytu szpuli: ustawienie wpustu rowkowego
Ostrożnie obróć drukarkę tak, aby strona z anteną Wi-Fi i bocznym czujnikiem filamentu była skierowana do Ciebie.
Umieść wpust rowkowy M5nEs w przednim profilu-wsporniku (z pomarańczową plastikową osłoną). Włóż najpierw stronę ze sprężyną (metalową płytką), a następnie wepchnij wpust do środka.
Wpust rowkowy M5nEs ma swobodę ruchu, więc możesz dowolnie regulować jego położenie. Pamiętaj jednak, że aby móc płynnie zmienić pozycję wpustu, należy go lekko wcisnąć. Zalecamy mniej więcej taką pozycję, jaką widać na ilustracji.

Krok 29 Montaż uchwytu szpuli

Montaż uchwytu szpuli
Montaż uchwytu szpuli
Montaż uchwytu szpuli
Montaż uchwytu szpuli
Umieść podstawę uchwytu szpuli (spool-holder-base) w ślizgu uchwytu (spool-holder-slider) i wysuń nieco z drugiej strony.
Zamocuj złożony uchwyt na szpulę na podstawie uchwytu (spool-holder-base).
Umieść śrubę M5x85 w zespole uchwytu szpuli.

Krok 30 Montaż zespołu uchwytu szpuli

Montaż zespołu uchwytu szpuli
Montaż zespołu uchwytu szpuli
Przymocuj zespół uchwytu szpuli do wpustu rowkowego M4nEs w profilu. Zwróć uwagę, że na mocowaniu uchwytu szpuli [spool-holder-mount] znajduje się występ, który musi pasować do rowka w profilu.
Dokręć zespół uchwytu szpuli.
Nie używaj uchwytu szpuli jako uchwytu do przenoszenia drukarki!

Krok 32 Version B: Assembling the spool holder: adjusting the nut

Version B: Assembling the spool holder: adjusting the nut
Version B: Assembling the spool holder: adjusting the nut
Version B: Assembling the spool holder: adjusting the nut
Carefully turn the printer so that the side with the side filament sensor is facing you.
Insert the M4nEs nut into the front support extrusion (with the orange plastic cover). Insert the side with the spring (metal plate) first, then push the nut inside.
The M4nEs nut is free to move, you can adjust the position as you want. But remember, the nut must be slightly pushed in to smoothly move. Anyway, we recommend approximately the same position as you can see in the picture.

Krok 33 Version B: Assembling the spool holder

Version B: Assembling the spool holder
Version B: Assembling the spool holder
Version B: Assembling the spool holder
Locate pins two pins on the spool-holder-base and line them with the rails in the spool-holder-slider.
Insert the spool-holder-base into the spool-holder-slider and push it through a little through the part.

Krok 34 Version B: Preparing the spool holder

Version B: Preparing the spool holder
Version B: Preparing the spool holder
Version B: Preparing the spool holder
Version B: Preparing the spool holder
Insert the M4x12 screw on the longer side of the 3mm Allen key.
Insert the 3mm Allen key with the M4x12 screw through the assembled spool holder to the prepared hole in the spool-holder-base.
The M4x12 screw has to protrude through the spool-holder-base.

Krok 35 Version B: Mounting the spool holder assembly

Version B: Mounting the spool holder assembly
Version B: Mounting the spool holder assembly
Attach the spool holder assembly to the M4nEs nut in the extrusion. Note that there is a protrusion on the spool-holder-mount, which must fit into the groove in the extrusion.
Tighten the spool holder assembly.
Do not use the spool holder as a handle!

Krok 36 Wersje modułu LCD

Wersje modułu LCD
Wersje modułu LCD
Wersje modułu LCD
Wersje modułu LCD
Spójrz na xLCD, są dwa warianty:
Wersja A: z podkładką M3 pod śrubą
Wersja B: bez podkładki pod śrubą
Wersja C: złącze PE Faston z lewej u góry

Krok 38 Wersja A: przewody LCD

Wersja A: przewody LCD
Wersja A: przewody LCD
Wersja A: przewody LCD
Ostrożnie obróć drukarkę przednią stroną do Ciebie.
Od przodu drukarki umieść zespół LCD w pobliżu dolnego przedniego aluminiowego profilu, w którym znajdują się przewody LCD.
Używając śruby M3x8rT i podkładki M3, podłącz przewód ochronny do otworu na płycie LCD. Zobacz ilustrację, pokazującą w szczegółach prawidłowe położenie złącza przewodu.
Podłącz przewód LCD do gniazda na płycie LCD.
Na złączu przewodu LCD jest zatrzask, który musi być skierowany w stronę symbolu trójkąta na płycie. Zobacz szczegóły.

Krok 40 Wersja B: przewody LCD

Wersja B: przewody LCD
Wersja B: przewody LCD
Wersja B: przewody LCD
Ostrożnie obróć drukarkę przednią stroną do Ciebie.
Od przodu drukarki umieść zespół LCD w pobliżu dolnego przedniego aluminiowego profilu, w którym znajdują się przewody LCD.
Używając śruby M3x8rT, podłącz przewód PE do otworu oznaczonego PE na płycie LCD.
Podłącz przewód LCD do gniazda na płycie LCD.
Na złączu przewodu LCD jest zatrzask, który musi być skierowany w stronę symbolu trójkąta na płycie. Zobacz szczegóły.

Krok 41 Wersja C: montaż ekranu xLCD

Wersja C: montaż ekranu xLCD
Wersja C: montaż ekranu xLCD
Wersja C: montaż ekranu xLCD
Wersja C: montaż ekranu xLCD
Ostrożnie obróć drukarkę przednią stroną do Ciebie.
Od przodu drukarki umieść zespół LCD w pobliżu dolnego przedniego aluminiowego profilu, w którym znajdują się przewody LCD.
Podłącz przewód xLCD do gniazda xLCD na płycie.
Na złączu przewodu xLCD jest zatrzask, który musi być skierowany w stronę symbolu trójkąta na płycie. Zobacz szczegóły.
Weź przewód uziemiający i podłącz go do złącza PE na xLCD.
Podłącz złącze uziemiające do złącza PE na xLCD. Wsuń je do końca.

Krok 42 Montaż ekranu LCD

Montaż ekranu LCD
Montaż ekranu LCD
Montaż ekranu LCD
Montaż ekranu LCD
Wyrównaj zespół xLCD z wpustami rowkowymi w przednim profilu aluminiowym.
Włóż i dokręć śrubę M3x16 z lewej strony LCD.
Włóż i dokręć śrubę M3x16 z prawej strony LCD.

Krok 43 To już prawie koniec!

To już prawie koniec!
To już prawie koniec!
Gratulacje! Twoja Original Prusa XL jest gotowa do odpalenia!
Sprawdź poprawność montażu - porównaj z ilustracją.
Przejdźmy teraz do ostatniego rozdziału: 4. Pierwsze uruchomienie.
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na [email protected] lub klikając poniższy przycisk.

Kontakt