PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
  • 日本語
Login

3. Montaż osi X i wózka osi X

Menu

3. Montaż osi X i wózka osi X

3. Montaż osi X i wózka osi X
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja a month ago
3. Montaż osi X i wózka osi X
 Poziom trudności
Łatwy
 Kroki
40
 Dostępne języki
ENCSDEESITFRJA
Montaż osi X: przygotowanie części
Montaż osi X: przygotowanie części
Montaż osi X: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
X-end-idler (uchwyt koła pasowego osi X) (1x)
X-end-motor (uchwyt silnika osi X) (1x)
Śruba M3x25 (1x)
Śruba M3x16 (4x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (7x)
Nakrętka M3n (6x)
Montaż uchwytu silnika osi X
Montaż uchwytu silnika osi X
Montaż uchwytu silnika osi X
Montaż uchwytu silnika osi X
Włóż cztery nakrętki M3n do otworów z tyłu uchwytu silnika osi X (X-end-motor).
Użyj techniki wciągania nakrętki.
Umieść i dokręć nakrętkę M3nS w części drukowanej.
Wkręć śrubę M3x25 w plastikową część. Nie dokręcaj śruby do końca. Łeb śruby powinien być wyrównany z górną powierzchnią części.
Od "dolnej" strony części włóż i dokręć śrubę M3x16.
W plastikowej części nie ma gwintu ani nakrętki. Podczas wkręcania śruba wykonuje gwint w plastiku.
Upewnij się, że używasz śrub o prawidłowej długości - M3x16, nie M3x18. Jeśli nie masz pewności, zawsze porównuj wymiary śrub z arkuszem Cheatsheet.
Włóż i dokręć jedną śrubę M3x16 od "górnej" strony części.
Montaż uchwytu silnika osi X
Montaż uchwytu silnika osi X
Montaż uchwytu silnika osi X
Od wewnątrz owalnego otworu włóż nakrętkę M3nS do uchwytu silnika osi X (X-end-motor).
Z boku włóż drugą nakrętkę M3nS do części.
Nie wywieraj zbyt dużego nacisku na nakrętkę, aby uniknąć uszkodzenia przeciwległej ścianki części drukowanej.
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Włóż dwie nakrętki M3n do otworów z tyłu uchwytu koła pasowego osi X (X-end-idler).
Użyj techniki wciągania nakrętki.
Włóż dwie nakrętki M3nS z boku do plastikowej części.
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Upewnij się, że używasz śrub o prawidłowej długości - M3x16, nie M3x18. Jeśli nie masz pewności, zawsze porównuj wymiary śrub z arkuszem Cheatsheet.
Od "dolnej" strony części włóż i dokręć śrubę M3x16.
W plastikowej części nie ma gwintu ani nakrętki. Podczas wkręcania śruba wykonuje gwint w plastiku.
Włóż i dokręć drugą śrubę M3x16 od "górnej" strony części.
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Montaż uchwytu koła pasowego osi X
Wsuń nakrętkę M3nS z boku do uchwytu koła pasowego osi X (X-end-idler).
Nie wywieraj zbyt dużego nacisku na nakrętkę, aby uniknąć uszkodzenia przeciwległej ścianki części drukowanej.
Od wewnątrz owalnego otworu włóż nakrętkę M3nS do uchwytu koła pasowego osi X (X-end-idler).
Montaż łożysk: przygotowanie części
Montaż łożysk: przygotowanie części
Montaż łożysk: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Łożysko liniowe LM10LUU (2x)
X-end-clip (oprawa łożyska osi X) (2x)
Podkładka gumowa 20x10x1 mm (4x)
Śruba M3x30 (6x)
Śruba M3x18 (2x)
Smarowanie łożysk - informacje
Smarowanie łożysk - informacje
Aby ustalić, czy łożyska wymagają nasmarowania, sprawdź opakowanie:
Łożyska nasmarowane przez firmę Prusa są dostarczane w niebieskiej torebce. Jeśli masz takie nasmarowane łożyska, przejdź do Montaż łożysk: podkładki.
Jeśli łożyska nie zostały dostarczone w tym konkretnym opakowaniu, to muszą zostać nasmarowane. Przejdź do poniższych kroków z instrukcjami dotyczącymi prawidłowego smarowania łożysk.
Smarowanie łożysk: przygotowanie części
Smarowanie łożysk: przygotowanie części
Smarowanie łożysk: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Smar Prusa (1x)
Aplikator smaru Prusa 10 mm (1x) do łożysk LM10LUU
W zestawie znajdują się dwie wersje aplikatora smaru Prusa. Każdy z nich ma inny rozmiar.
Kilka ręczników papierowych, aby zetrzeć nadmiar smaru z łożysk.
Każde łożysko należy nasmarować przed montażem w drukarce. Dokładnie przestrzegaj instrukcji.
Używaj smaru rozsądnie - mniej znaczy lepiej! Smar będzie używany do wszystkich łożysk i przekładni zębatej. Ilość zawarta w tubce jest wystarczająca. Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi odpowiedniej ilości dla każdego łożyska. Użycie zbyt dużej ilości smaru może spowodować problemy.
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Połóż tkaninę na blacie, na którym składasz drukarkę, aby ochronić go przed smarem.
Upewnij się, że w środku łożysk nie ma żadnych zanieczyszczeń.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym środek antykorozyjny z zewnątrz łożyska.
Konieczne jest nasmarowanie wszystkich czterech rzędów kulek każdego łożyska.
Otwórz smar i przekłuj końcówkę drugą stroną nakrętki.
Nakręć aplikator na tubkę smaru.
Ostrożnie nasuń całe łożysko na aplikator.
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Obróć tubkę z aplikatorem w lewo, aż poczujesz lekki opór - dzięki temu zrównasz rowki kulek z otworami w aplikatorze.
Delikatnie ściśnij tubkę, aby wcisnąć smar w łożysko.
Zdejmij łożysko z aplikatora i sprawdź ilość smaru nałożonego wewnątrz. Spójrz na trzecią ilustrację, która pokazuje wystarczającą ilość smaru wewnątrz łożyska.
Smar musi być wciśnięty po równo we wszystkie cztery rzędy kulek wewnątrz łożyska. Nie może go być za dużo, ani za mało, wystarczy cienka warstwa. Przyjrzyj się uważnie ostatniej ilustracji.
Zrób to samo po przeciwnej stronie łożyska. Smar w łożysku LM10LUU musi być nałożony na całej jego długości.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym nadmiar smaru na zewnątrz łożyska.
Użyj tej samej techniki dla obydwóch łożysk LM10LUU.
Montaż łożysk: uchwyt silnika osi X
Montaż łożysk: uchwyt silnika osi X
Montaż łożysk: uchwyt silnika osi X
Wciśnij jedno łożysko LM10LUU do końca w uchwyt silnika osi X (X-end-motor).
Ustaw łożysko jak na ilustracji. Rzędy kulek muszą tworzyć wzór "X".
Montaż łożysk: podkładki
Montaż łożysk: podkładki
Montaż łożysk: podkładki
Montaż łożysk: podkładki
Weź jedną oprawę łożyska osi X (X-end-clip). Zauważ, że wewnątrz plastikowej części znajdują się dwie prostokątne kieszenie.
Umieść gumowe podkładki w obu kieszeniach, naciskając na nie palcem.
Zastosuj tę samą procedurę dla obu opraw łożysk osi X.
Montaż opraw łożysk: uchwyt silnika osi X
Montaż opraw łożysk: uchwyt silnika osi X
Montaż opraw łożysk: uchwyt silnika osi X
Montaż opraw łożysk: uchwyt silnika osi X
Umieść uchwyt silnika osi X (X-end-motor) z łożyskiem tak, jak na ilustracji.
Weź oprawę łożyska osi X (X-end-clip) i zwróć uwagę na występ po wewnętrznej stronie części. Wystająca krawędź musi znajdować się za krawędzią łożyska (na ilustracji po lewej stronie łożyska).
W tej pozycji wsuń oprawę łożyska osi X (X-end-clip) na krawędź łożyska.
Bardzo ostrożnie wsuń oprawę łożyska osi X (X-end-clip) na całą długość łożyska.
Utrzymaj oprawę łożyska osi X (X-end-clip) lekko uniesioną w stosunku do dolnej powierzchni uchwytu silnika osi X (X-end-motor). Naciskanie na oprawę łożyska osi X od góry może zdeformować gumowe podkładki wewnątrz części.
Umieść cztery śruby M3x30 w oprawie łożyska osi X (X-end-clip). Dokręć śruby po przekątnej.
Dokręć śruby całkowicie, ale po przekątnej.
Montaż łożysk: uchwyt koła pasowego osi X
Montaż łożysk: uchwyt koła pasowego osi X
Montaż łożysk: uchwyt koła pasowego osi X
Montaż łożysk: uchwyt koła pasowego osi X
Wsuń drugie łożysko LM10LUU do końca w uchwyt koła pasowego osi X (X-end-idler).
Ustaw łożysko jak na ilustracji. Rzędy kulek muszą tworzyć wzór "X".
Nasuń pozostałą oprawę łożyska osi X (X-end-clip) na łożysko w taki sam sposób, jak w poprzednim kroku. Nie zapomnij o prawidłowym ustawieniu części.
Istnieją dwa rodzaje śrub do oprawy łożyska osi X (X-end-clip) w uchwycie koła pasowego osi X (X-end-idler):
Umieść dwie śruby M3x30 w otworach po lewej stronie.
Umieść dwie śruby M3x18 w otworach po prawej stronie.
Dokręć śruby całkowicie, ale po przekątnej.
Montaż osi X: przygotowanie części
Montaż osi X: przygotowanie części
Montaż osi X: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Zauważ, że masz trzy różne długości prętów liniowych. Zalecamy ułożenie ich obok siebie w celu łatwiejszego porównania ich rozmiarów.
Pręt liniowy 8x370 mm (2x) najdłuższa para
Wytrzyj ręcznikiem papierowym środek antykorozyjny z prętów liniowych przy pomocy ręcznika papierowego lub szmatki.
Łożysko liniowe LM8UU (3x)
Montaż osi X: oznaczenie łożysk
Montaż osi X: oznaczenie łożysk
Wytrzyj ręcznikiem papierowym nadmiar smaru na zewnątrz łożyska.
Ustaw łożysko tak, aby widzieć dwa rzędy kulek - spójrz na ilustrację.
Narysuj markerem kreskę na zewnętrznej powierzchni łożyska, na środku między dwoma rzędami kulek.
Powtórz te czynności dla pozostałych dwóch łożysk.
Będziemy potrzebować tych oznaczeń na kolejnych etapach, aby zapewnić pożądane ustawienie łożyska.
Montaż osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Montaż osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Montaż osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Montaż osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Do kolejnych etapów przygotuj:
Aplikator smaru Prusa 8 mm (1x)
Smar Prusa (1x) do łożysk LM8UU
Kilka ręczników papierowych, aby zetrzeć nadmiar smaru z łożysk.
Każde łożysko należy nasmarować przed montażem w drukarce. Dokładnie przestrzegaj instrukcji.
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Połóż tkaninę na blacie, na którym składasz drukarkę, aby ochronić go przed smarem.
Upewnij się, że w środku łożysk nie ma żadnych zanieczyszczeń.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym środek antykorozyjny z zewnątrz łożyska.
Konieczne jest nasmarowanie wszystkich czterech rzędów kulek każdego łożyska.
Nakręć aplikator na tubkę smaru.
Ostrożnie nasuń całe łożysko na aplikator.
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Obróć tubkę z aplikatorem w lewo, aż poczujesz lekki opór - dzięki temu zrównasz rowki kulek z otworami w aplikatorze.
Delikatnie ściśnij tubkę, aby wcisnąć smar w łożysko.
Spójrz na łożysko z przodu. Przestań ściskać tubkę, gdy smar zacznie wypływać z drugiej strony (wokół czarnej uszczelki). Przytrzymaj łożysko drugą ręką podczas smarowania.
Smar musi być wciśnięty po równo we wszystkie cztery rzędy kulek wewnątrz łożyska. Nie może go być za dużo, ani za mało. Przyjrzyj się uważnie ostatniej ilustracji.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym nadmiar smaru na zewnątrz łożyska.
Użyj tej samej techniki dla wszystkich trzech łożysk.
Łożyska mogą pozostawiać nadmiar smaru na prętach po montażu. Wytrzyj je ręcznikiem papierowym.
Montaż osi X: pręty liniowe
Montaż osi X: pręty liniowe
Montaż osi X: pręty liniowe
Montaż osi X: pręty liniowe
Wsuń pręty liniowe do końca w uchwyt koła pasowego osi X (X-end-idler).
Wsuwaj pręty liniowe bardzo ostrożnie. Nie przekrzywiaj ich.
Ostrożnie i delikatnie wsuń trzy łożyska na pręty liniowe. Jedno łożysko na górny pręt i dwa łożyska na dolny. Spójrz na ilustrację. Orientacja oznaczeń nie ma w tym momencie znaczenia.
Jeśli zdarzy się, że z łożysk wypadną kulki - policz je. Jedna lub dwie nie zaszkodzą, ale jeśli wypadło więcej, zalecamy zamówienie nowych łożysk.
Spójrz przez otwory inspekcyjne i upewnij się, że pręty liniowe stykają się ze śrubami.
Montaż osi X: uchwyt silnika osi X
Montaż osi X: uchwyt silnika osi X
Montaż osi X: uchwyt silnika osi X
Ostrożnie wsuń uchwyt silnika osi X (X-end-motor) całkowicie na oba pręty liniowe.
Spójrz przez otwory inspekcyjne i upewnij się, że pręty liniowe stykają się ze śrubami.
Montaż wózka osi X: przygotowanie części
Montaż wózka osi X: przygotowanie części
Montaż wózka osi X: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
X-carriage (wózek osi X) (1x)
Sześciokątna tulejka dystansowa (3x)
Nakrętka M3n (2x)
Śruba M3x10 (3x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (8x)
Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Zlokalizuj występy na wózku osi X (X-carriage) i wsuń trzy nakrętki M3nS w prostokątne gniazda.
Od "dołu" części wsuń pięć nakrętek M3nS.
Montaż dystansów
Montaż dystansów
Montaż dystansów
Montaż dystansów
Umieść dwie nakrętki M3n w pokrywie wózka osi X (X-carriage-back).
Użyj techniki wciągania nakrętki.
Z przeciwnej strony umieść śrubę M3x10 w tylnej pokrywie wózka osi X (X-carriage-back). Śruba musi wystawać z "przedniej" strony części.
Zamocuj sześciokątny dystans na śrubie M3x10 i dokręć ją. Zwróć uwagę na wycięcie o takim samym kształcie jak tulejka dystansowa. Musi pasować idealnie i nie może się obracać.
Montaż dystansów
Montaż dystansów
Montaż dystansów
Wciśnij dwie śruby M3x10 przez otwory w wózku osi X.
Od "przedniej" strony wózka osi X (X-carriage) zamocuj dwa sześciokątne dystanse na wystających śrubach M3x10 w taki sam sposób, jak opisano w poprzednim kroku. Dokręć śruby.
Montaż opraw łożysk wózka osi X
Montaż opraw łożysk wózka osi X
Montaż opraw łożysk wózka osi X
Umieść zespół osi X tak, jak na ilustracji. Upewnij się, że tylna część uchwytu silnika osi X (X-end-motor) jest skierowana do góry.
UWAGA: Upewnij się, że części są ustawione prawidłowo.
Umieść wózek osi X (X-carriage) na obu łożyskach na dolnym pręcie liniowym. Zwróć uwagę na kierunek ułożenia wózka osi X na ilustracji.
Na razie pozostaw górne łożysko poza wózkiem osi X.
Wsuń oba dolne łożyska do kieszeni w wózku osi X (X-carriage) i wyrównaj je z zewnętrzną powierzchnią wózka osi X.
Obróć oba łożyska tak, aby oznaczenie było skierowane w Twoją stronę (w dół).
Zakryj łożyska oprawą łożysk wózka osi X (X-carriage-clip) i przymocuj ją czterema śrubami M3x10. Nie dokręcaj śrub do końca.
Montaż silnika osi X: przygotowanie części
Montaż silnika osi X: przygotowanie części
Montaż silnika osi X: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Silnik osi X (1x) używany wcześniej w drukarce
Upewnij się, że masz przygotowany właściwy silnik - jest on oznaczony etykietą na spodzie obudowy. Każdy silnik ma przewody o innej długości.
Koło pasowe zębate GT2-16 (1x)
Śruba M3x18 (3x)
Śruba M3x10 (1x)
Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Umieść śrubę M3x10 w uchwycie silnika osi X (X-end-motor). Wyrównaj ją z krawędzią plastikowego występu. Nie dokręcaj śruby, ponieważ w środku nie ma gwintu - włóż ją swobodnie.
Umieść uchwyt silnika osi X (X-end-motor) na silniku X. Przymocuj go trzema śrubami M3x18. Dokręć śruby tylko nieznacznie. Wyregulujemy je później.
Zwróć uwagę na właściwą pozycję silnika osi X. Przewody muszą być skierowane w Twoją stronę.
Upewnij się, że śruba "napinająca" po stronie silnika X nie wypadła podczas obsługi.
Ustaw silnik tak, aby śruby znajdowały się po wewnętrznej stronie owalnych otworów.
Montaż silnika osi X: koło zębate
Montaż silnika osi X: koło zębate
Montaż silnika osi X: koło zębate
Na wałku silnika znajduje się spłaszczenie. Obróć wałek tak, aby to spłaszczenie było zwrócone w kierunku wycięcia w uchwycie silnika X.
Wsuń koło pasowe zębate na wałek, zwracając uwagę na WŁAŚCIWY kierunek. Spójrz na drugą ilustrację!
Umieść jeden z kluczy imbusowych na górnej powierzchni wydrukowanej części, jak na ilustracji. Wyrównaj koło pasowe z kluczem imbusowym.
Jeden z wkrętów dociskowych musi być skierowany bezpośrednio na spłaszczenie czopu wałka. Lekko dokręć pierwszy wkręt.
Obróć koło pasowe i dokręć drugi wkręt dociskowy.
Prowadzenie paska osi X: uchwyt koła pasowego
Prowadzenie paska osi X: uchwyt koła pasowego
Prowadzenie paska osi X: uchwyt koła pasowego
Prowadzenie paska osi X: uchwyt koła pasowego
Poprowadź pasek wokół koła pasowego gładkiego osi X.
Wsuń "zaciśnięte" koło pasowe z paskiem do wnętrza uchwytu koła pasowego osi X (X-end-idler).
Wyrównaj otwór w kole pasowym z lewym otworem w plastikowej części.
Po wyrównaniu koła pasowego, wciśnij sworzeń przez plastikową część i koło pasowe. Wciśnij sworzeń do końca za pomocą klucza imbusowego.
Lekko pociągnij za pasek, aby ustalić pozycję koła pasowego. W otworze będzie widoczny sworzeń, który przesunie się wewnątrz części. Po ustaleniu pozycji koła pasowego sworzeń nie będzie widoczny.
Prowadzenie paska osi X: uchwyt silnika
Prowadzenie paska osi X: uchwyt silnika
Prowadzenie paska osi X: uchwyt silnika
Prowadzenie paska osi X: uchwyt silnika
Na razie pozostaw górne łożysko wolne.
Wsuń "górny" koniec paska w rowek w wózku osi X (X-carriage). Wciśnij go do końca za pomocą klucza imbusowego.
Przepchnij "dolny" koniec paska przez kanał paska w wózku osi X.
Poprowadź pasek przez uchwyt silnika osi X (X-end-motor) wokół koła pasowego zębatego i z powrotem do wózka osi X (X-carriage).
Prowadzenie paska osi X: wózek
Prowadzenie paska osi X: wózek
Poprowadź pasek osi X do wózka osi X i wciśnij go w szczelinę w plastikowej części tak daleko, jak to możliwe. Wciśnij go do końca za pomocą klucza imbusowego.
Pasek nie może być zbyt luźny (zwisać). Wyregulujemy jego naprężenie później.
Umieść górne łożysko we wgłębieniu w wózku osi X. Oznaczenie musi być skierowane w Twoją stronę, jak na ilustracji.
Montaż wózka osi X: kontrola ostateczna
Montaż wózka osi X: kontrola ostateczna
Montaż wózka osi X: kontrola ostateczna
Przesuń wózek osi X kilka razy w obie strony. Sprawdź, czy ruch jest płynny.
Po upewnieniu się, że ruch jest płynny, dokręć całkowicie śruby opraw łożysk wózka osi X (X-carriage-clip) w następującej kolejności:
Górna lewa
Dolna prawa
Górna prawa
Dolna lewa
Przesuń wózek osi X kilka razy w obie strony. Sprawdź, czy ruch jest płynny.
Haribo
Haribo
Zjedz pięć żelków.
Czy wiesz, że oryginalne żelkowe misie zostały zainspirowane tańczącymi niedźwiedziami z Europy, a Riegel nazwał je "Gummibärchen", co po niemiecku oznacza "małe gumowe misie"?
Gotowe!
Gotowe!
Porównaj swój montaż z ilustracją.
Wszystko w porządku? Dobra robota, właśnie pomyślnie zmontowaliśmy zespół osi X.
Teraz przejdźmy do kolejnego rozdziału: 4. Montaż osi Z.
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na [email protected] lub klikając poniższy przycisk.

Kontakt