PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
Login

3. Montaż osi X i ekstrudera

Menu

3. Montaż osi X i ekstrudera

3. Montaż osi X i ekstrudera
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja 2 years ago
3. Montaż osi X i ekstrudera
 Poziom trudności
Średni
 Kroki
50
 Dostępne języki
ENCSDEESITFR

Krok 1 Narzędzia niezbędne w tym rozdziale

Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Narzędzia niezbędne w tym rozdziale
Do tego rozdziału przygotuj:
Klucz imbusowy 1,5 mm
Klucz imbusowy 2 mm
Klucz imbusowy 2,5 mm
Szczypce spiczaste
Klucz wielofunkcyjny

Krok 2 Wózek osi Z: przygotowanie części

Wózek osi Z: przygotowanie części
Wózek osi Z: przygotowanie części
Wózek osi Z: przygotowanie części
Wózek osi Z: przygotowanie części
Wszystkie części drukowane i elementy złączne potrzebne w tym rozdziale znajdują się w pudełku oznaczonym YZ & X-axis.
Do kolejnych etapów przygotuj:
MINI-Z-carriage-front (wózek osi Z - przód) (1x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (9x)
Śruba M3x12 (4x)
Pręt liniowy (2x) o średnicy 8 mm

Krok 3 Montaż wózka osi Z

Montaż wózka osi Z
Montaż wózka osi Z
Montaż wózka osi Z
Montaż wózka osi Z
Wsuń nakrętkę M3nS w gniazdo w przedniej części wózka osi Z (MINI-Z-carriage-front).
Wsuń cztery nakrętki M3nS w górną część przedniego elementu wózka osi Z (MINI-Z-carriage-front) od góry.
Obróć część do góry nogami i wsuń cztery nakrętki M3nS w dolne gniazda.
Wsuwając nakrętki, zawsze upewniaj się, że są dosunięte do dna gniazda. Użyj klucza imbusowego 2 mm, aby je docisnąć.

Krok 4 Montaż wózka osi Z

Montaż wózka osi Z
Montaż wózka osi Z
Montaż wózka osi Z
Montaż wózka osi Z
Ostrożnie wsuń obydwa pręty liniowe do końca w przednią część wózka osi Z (MINI-Z-carriage-front). Zanim to zrobisz, sprawdź czy wewnątrz gniazd nie ma żadnych zanieczyszczeń.
Spójrz z boku w szczeliny w przedniej części wózka osi Z (MINI-Z-carriage-front) - obydwa pręty liniowe powinny być do końca wsunięte w część plastikową.
Przykręć części do siebie czterema śrubami M3x12.

Krok 5 Końcówka osi X: przygotowanie części

Końcówka osi X: przygotowanie części
Końcówka osi X: przygotowanie części
Końcówka osi X: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Końcówka osi Z (MINI-X-end) (1x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (2x)
Śruba M3x12 (4x)
Śruba M3x20 (1x)
Nakrętka samokontrująca M3nN (1x)
Koło pasowe 623 2Z (1x)
Dalszy ciąg listy w kolejnym kroku instrukcji

Krok 6 Końcówka osi X: przygotowanie części (smarowanie)

Końcówka osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Końcówka osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Końcówka osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Końcówka osi X: przygotowanie części (smarowanie)
Do kolejnych etapów przygotuj:
Łożysko liniowe LM8UU (2x) znajduje się w paczce z prętami
Aplikator smaru Prusa (1x)
Smar Prusa (1x)
Kilka ręczników papierowych, aby zetrzeć nadmiar smaru z łożysk.
Marker permanentny (1x) nie jest dołączony do zestawu
Każde łożysko należy nasmarować przed montażem w drukarce. Dokładnie przestrzegaj instrukcji.

Krok 7 Smarowanie łożysk

Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Połóż tkaninę na blacie, na którym składasz drukarkę, aby ochronić go przed smarem.
Upewnij się, że w środku łożysk nie ma żadnych zanieczyszczeń.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym środek antykorozyjny z zewnątrz łożyska.
Konieczne jest nasmarowanie wszystkich czterech rzędów kulek każdego łożyska.

Krok 8 Smarowanie łożysk

Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Smarowanie łożysk
Obróć tubkę z aplikatorem w prawo, aż poczujesz lekki opór - dzięki temu zrównasz rowki kulek z otworami w aplikatorze.
Delikatnie ściśnij tubkę, aby wcisnąć smar w łożysko.
Spójrz na łożysko z przodu. Przestań ściskać tubkę, gdy smar zacznie wypływać z drugiej strony (wokół czarnej uszczelki). Przytrzymaj łożysko drugą ręką podczas smarowania.
Smar musi być wciśnięty po równo we wszystkie cztery rzędy kulek wewnątrz łożyska. Nie może go być za dużo, ani za mało. Przyjrzyj się uważnie ostatniej ilustracji.
Wytrzyj ręcznikiem papierowym nadmiar smaru na zewnątrz łożyska.
Użyj tej samej techniki dla obydwóch łożysk.

Krok 9 Oznaczenie łożysk

Oznaczenie łożysk
Oznaczenie łożysk
Ustaw łożysko tak, aby widzieć dwa rzędy kulek - spójrz na ilustrację.
Narysuj markerem kreskę na zewnętrznej powierzchni łożyska, na środku między dwoma rzędami kulek.
Zrób to samo na drugim łożysku.
Będziemy potrzebować tych oznaczeń na kolejnych etapach, aby zapewnić pożądane ustawienie łożyska.

Krok 10 Montaż końcówki osi X

Montaż końcówki osi X
Montaż końcówki osi X
Montaż końcówki osi X
Wsuń dwie nakrętki M3nS w gniazda w końcówce osi X (X-end).
Wsuwając nakrętki, zawsze upewniaj się, że są dosunięte do dna gniazda.
Umieść nakrętkę samokontrującą M3nN w końcówce osi X (X-end).
Użyj techniki wciągania nakrętki.

Krok 11 Montaż końcówki osi X

Montaż końcówki osi X
Montaż końcówki osi X
Montaż końcówki osi X
Montaż końcówki osi X
Obróć końcówkę osi X do góry nogami.
Umieść koło pasowe w końcówce osi X (X-end) i zrównaj ze sobą otwory. Kierunek montażu nie ma znaczenia.
Przykręć koło śrubą M3x20.
Spróbuj obrócić koło pasowe palcami i upewnij się, że obraca się bez przeszkód. Jeżeli to konieczne, ustaw docisk śrubą.

Krok 12 Montaż osi X

Montaż osi X
Montaż osi X
Montaż osi X
Montaż osi X
Wsuń w końcówkę osi X (X-end) dwie śruby M3x12 i dokręć lekko.
Nie ma tu nakrętki. Użyj większej siły, aby dokręcić śruby do części plastikowej. Zachowaj ostrożność, aby się nie zranić.
Nie dokręcaj śrub do końca. Pozostaw około pół główki śruby ponad powierzchnią części plastikowej.
Wsuń po jednym łożysku liniowym na każdy z prętów.
Nie zapomnij wytrzeć ręcznikiem papierowym nadmiaru smaru z prętów liniowych.
Wsuń końcówkę osi X (MINI-X-end) do końca na pręty liniowe. Zanim to zrobisz, sprawdź czy wewnątrz gniazd nie ma żadnych zanieczyszczeń.
Sprawdź położenie części. Zarówno otwory na śruby na końcówce osi X (MINI-X-end), jak i otwory na przedniej części wózka osi Z (MINI-Z-carriage-front) muszą być skierowane w górę.
Wsuń dwie śruby M3x12 w końcówkę osi X (X-end) i dokręć lekko. Później dokręcimy je do końca.

Krok 13 Sprawdzenie prętów liniowych: końcówka osi X

Sprawdzenie prętów liniowych: końcówka osi X
Sprawdzenie prętów liniowych: końcówka osi X
Spójrz z boku w szczeliny w końcówce osi X (MINI-X-end) - upewnij się, że obydwa pręty liniowe są do końca wsunięte w część plastikową.
Niektóre wcześniejsze egzemplarze MINI i MINI+ mogą nie mieć otworów inspekcyjnych.
Jeśli pręt nie wypełnia otworu inspekcyjnego w całości, spróbuj użyć większej siły do wepchnięcia końcówki (MINI-X-end). Nie używaj młotka, ani podobnych narzędzi!
Obróć oś X i powtórz tę samą procedurę przy drugim pręcie liniowym.

Krok 15 Montaż wózka osi X

Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Wsuń jedną nakrętkę M3nS w gniazdo z boku wózka osi X (MINI-x-carriage).
Użyj techniki wciągania nakrętki.
Znajdź gniazdo po przeciwnej stronie części i wsuń w nie nakrętkę M3nS, do końca.

Krok 16 Montaż wózka osi X

Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Montaż wózka osi X
Ustaw łożyska tak, aby kreski były skierowane w Twoją stronę.
Umieść oś X na wózku osi Z (MINI-Z-carriage) postawionym tak, aby łebki śruby były skierowane w Twoją stronę.
Weź wózek osi X (MINI-X-carriage) i połóż go na łożyskach. Upewnij się, że dłuższa część jest po lewej stronie.
Wyrównaj wycięcia z łożyskami.
Wsuń wózek osi X (MINI-x-carriage) na łożyska.
Upewnij się, że łożyska są odpowiednio osadzone i wycentrowane w wózku osi X (X-carriage).

Krok 18 Montaż silnika osi X

Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Na wałku silnika znajduje się spłaszczenie. Obróć go tak, jak na pierwszej ilustracji. Zwróć uwagę na kierunek strzałek.
Umieść koło zębate T16-2GT na wałku silnika osi X, tak jak jest to pokazane na ilustracji.
Nie dociskaj kółka do silnika - zostaw około 0,7-1 mm przestrzeni między nimi.
W poprzedniej wersji instrukcji znajdowało się tu zalecenie odsunięcia części o 2 mm. Ustaw je zgodnie z wartościami w tej instrukcji.
Jedna ze śrub musi być skierowana bezpośrednio na spłaszczenie czopu wałka. Dokręć pierwszą śrubę z wyczuciem, ale dość mocno.
Obróć wałek i dokręć lekko drugą śrubę.
Upewnij się, że kółko jest umieszczone na wałku w odpowiednim kierunku. Możesz je zamontować na dwa sposoby, ale tylko jeden jest prawidłowy.

Krok 19 Montaż silnika osi X

Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Montaż silnika osi X
Połóż silnik osi X tak, jak na ilustracji. Zwróć uwagę na kierunek przewodu.
Połóż oś X na silniku i zrównaj ze sobą otwory w obydwóch częściach. Upewnij się, że pręty liniowe są skierowane w prawo.
Przykręć części do siebie dwoma śrubami M3x12.

Krok 20 Prowadzenie paska osi X

Prowadzenie paska osi X
Prowadzenie paska osi X
Prowadzenie paska osi X
Prowadzenie paska osi X
Połóż oś X w pozycji pokazanej na ilustracji.
Weź pasek osi X i poprowadź górny przebieg przez koło pasowe w końcówce osi X (X-end).
Wsuń pasek w górne wcięcie w wózku osi X (X-carriage) na całej jego długości.
Weź drugi koniec paska osi X i poprowadź go przez koło pasowe w końcówce osi X (X-end) oraz przez wcięcie w wózku osi X (X-carriage).

Krok 21 Prowadzenie paska osi X

Prowadzenie paska osi X
Prowadzenie paska osi X
Prowadzenie paska osi X
Prowadzenie paska osi X
Poprowadź pasek wokół kółka pasowego na silniku osi X.
Wsuń pasek w dolne wcięcie w wózku osi X (X-carriage).
Wepchnij obydwie końcówki w mocowanie przy pomocy klucza imbusowego 1,5 mm.
Pasek może wydawać się luźny. Później ustawimy odpowiednie naprężenie.

Krok 22 Montaż osi X: nagroda

Montaż osi X: nagroda
Montaż osi X: nagroda
Właśnie ukończyliśmy montaż osi X. Czas na nagrodę.
Zjedz pierwszą część drugiego rzędu.

Krok 23 Wózek osi Z: przygotowanie części

Wózek osi Z: przygotowanie części
Wózek osi Z: przygotowanie części
Wózek osi Z: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Elementy złączne potrzebne w kolejnych krokach znajdują się w paczce oznaczonej Extruder. Przygotuj je teraz.
MINI-Z-carriage-rear (wózek osi Z - tył) (1x)
Nakrętka M3n (2x)
Nakrętka kwadratowa M3nS (1x)
Śruba M3x30 (4x)
Śruba M3x20 (2x)

Krok 24 Przygotowanie wózka osi Z

Przygotowanie wózka osi Z
Przygotowanie wózka osi Z
Przygotowanie wózka osi Z
Wsuń dwie nakrętki M3n w gniazda w wózku osi Z. Upewnij się, że są odpowiednio osadzone w gniazdach i nie wypadają.
Użyj techniki wciągania nakrętki.
Wsuń jedną nakrętkę M3nS w gniazdo z boku.

Krok 25 Montaż osi X

Montaż osi X
Montaż osi X
Montaż osi X
Montaż osi X
Obróć zmontowany zespół części tyłem do siebie.
Nałóż oś X na łożyska osi Z i nakrętkę trapezową. Przytrzymaj ją ręką podczas montażu.
Połóż tylną część wózka osi X (MINI-Z-carriage-rear) na łożyskach. Zauważ, że w części jest kieszeń - użyj jej do złożenia części we właściwym kierunku.
Przykręć części dwoma śrubami M3x30 po przekątnej. Możesz już puścić części.

Krok 26 Montaż osi X

Montaż osi X
Montaż osi X
Montaż osi X
Montaż osi X
Wsuń dwie śruby M3x30 w pozostałe otwory i dokręć.
Spójrz od spodu i wyrównaj otwory w nakrętce trapezowej z otworami w częściach plastikowych.
Dokręć nakrętkę trapezową do osi X dwoma śrubami M3x20.
Do not overtighten the screws! Otherwise, it can cause issues during printing. Tighten gently, but firmly.

Krok 28 Ułożenie przewodu silnika osi X

Ułożenie przewodu silnika osi X
Ułożenie przewodu silnika osi X
Ułożenie przewodu silnika osi X
Ułożenie przewodu silnika osi X
Owiń przewód silnika osi X owijką tekstylną.
Przypnij owijkę opaską zaciskową w odległości kliku mm od końca. Nie zaciskaj opaski zbyt mocno, aby nie uszkodzić przewodu.
Obetnij nadmiar opaski tak blisko główki, jak to możliwe.
Nawiń resztę owijki na przewód silnika osi X i ułóż w profilu aluminiowym.
Zakryj rowek profilu aluminiowego plastikową pokrywą.

Krok 30 Naprężenie paska osi X

Naprężenie paska osi X
Naprężenie paska osi X
Naprężenie paska osi X
Przysuń wózek osi X (X-carriage) do wózka osi Z (Z-carriage).
Naciśnij na pasek palcem lewej ręki, na środku osi X. Do zagięcia paska powinna być potrzebna pewna siła, ALE nie próbuj rozciągać go ze zbyt dużym wysiłkiem, ponieważ może to spowodować uszkodzenie drukarki.
Ustaw naprężenie dokręcając lub luzując obydwie śruby na końcówce osi X (X-end).
Luzując śruby zmniejszasz odległość końcówki osi X (X-end) od prętów liniowych, zmniejszając naprężenie paska.
Dokręcając śruby oddalasz końcówkę osi X (X-end), zwiększając naprężenie paska.

Krok 31 Mocowanie końcówki osi X

Mocowanie końcówki osi X
Mocowanie końcówki osi X
Mocowanie końcówki osi X
Spójrz na oś X z jej końca. Ustaw końcówkę (X-end) równolegle do pręta liniowego osi Z, przekręcając część plastikową. Nie używaj nadmiernej siły, aby ją przekręcić, ponieważ możesz ją uszkodzić.
Zamocuj końcówkę osi X (X-end) dokręcając obydwie śruby z przodu.
Po dokręceniu śrub sprawdź ponownie, czy końcówka osi X (X-end) jest równoległa do osi Z.

Krok 33 Montaż silnika ekstrudera

Montaż silnika ekstrudera
Montaż silnika ekstrudera
Montaż silnika ekstrudera
Na wałku silnika znajduje się spłaszczenie. Obróć go tak, jak na pierwszej ilustracji. Zwróć uwagę na kierunek strzałek.
Umieść koło zębate na wałku silnika tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
Nie dociskaj kółka do silnika - zostaw około 1,5 mm przestrzeni między nimi. Możesz użyć klucza imbusowego 1,5 mm do ustawienia odstępu.
Wkręt dociskowy musi być skierowany bezpośrednio na spłaszczenie czopu wałka. Dokręć go lekko dłuższą stroną klucza imbusowego. Uważaj, aby go nie uszkodzić.
Upewnij się, że kółko jest umieszczone na wałku w odpowiednim kierunku. Możesz je zamontować na dwa sposoby, ale tylko jeden jest prawidłowy.

Krok 35 Montaż przedniej części ekstrudera

Montaż przedniej części ekstrudera
Montaż przedniej części ekstrudera
Montaż przedniej części ekstrudera
Połóż przednią część ekstrudera (MINI-Extruder-front) tak jak na ilustracji i wsuń 3 nakrętki M3n w gniazda.
Use the screw pulling technique.
Obróć część do góry nogami i wsuń łożysko w gniazdo.

Krok 37 Montaż tylnej części ekstrudera

Montaż tylnej części ekstrudera
Montaż tylnej części ekstrudera
Montaż tylnej części ekstrudera
Montaż tylnej części ekstrudera
Połóż tylną część ekstrudera (MINI-Extruder-rear) tak jak na ilustracji i wsuń nakrętkę M3n w gniazdo.
Use the screw pulling technique.
Obróć część do góry nogami.
Z drugiej strony wsuń nakrętkę M3nN w tylną część ekstrudera (MINI-Extruder-rear).
Use the screw pulling technique.
Wsuń łożysko w gniazdo.
Upewnij się, że łożysko jest zrównane z powierzchnią części drukowanej.

Krok 39 Montaż docisku ekstrudera

Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Wsuń nakrętkę M3nN w docisk (MINI-Extruder-idler).
Umieść łożysko w części.
Wyrównaj otwory i wsuń wałeczek, aby zamocować łożysko. Upewnij się, że końcówka wałeczka jest wyrównana z powierzchnią części plastikowej.

Krok 40 Montaż ekstrudera: przygotowanie części

Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Montaż ekstrudera: przygotowanie części
Do kolejnych etapów przygotuj:
Sprężyna 5x15 mm (1x)
Śruba M3x12 (3x)
Śruba M3x25 (4x)
Śruba M3x40 (1x)
Kółko radełkowane (1x)
Rurka PTFE 4x2x150 mm (1x)

Krok 41 Montaż ekstrudera

Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Połóż silnik ekstrudera tak, jak na ilustracji. Zwróć uwagę na kierunek przewodu.
Nałóż przednią część ekstrudera (MINI-Extruder-front) na silnik i wyrównaj ze sobą otwory w obydwóch częściach.
Przykręć części do siebie dwoma śrubami M3x12.

Krok 42 Montaż ekstrudera

Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Umieść kółko radełkowane w łożysku. Dłuższa część (z radełkiem) musi być skierowana ku górze. Spójrz na ilustrację.
Upewnij się, że kółka pasują do siebie.
Obróć jedno kółko, aby sprawdzić, czy drugie obraca się prawidłowo.

Krok 43 Montaż ekstrudera

Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Połóż tylną część ekstrudera (MINI-Extruder-rear) na przedniej (MINI-Extruder-front). Zwróć uwagę na kierunek obydwóch części.
Upewnij się, że przewód silnika jest skierowany w taką stronę, jak na ilustracji.
Przykręć części do siebie trzema śrubami M3x25.

Krok 44 Montaż docisku ekstrudera

Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Montaż docisku ekstrudera
Umieść złożony docisk (MINI-Extruder-idler) w ekstruderze.
Wyrównaj otwory w obydwóch częściach i przykręć śrubą M3x25. Nie dokręcaj śruby zbyt mocno - upewnij się, że docisk może się poruszać.
Nałóż sprężynę na śrubę M3x40.
Przytrzymaj ekstruder i docisk ręką.
Wsuń śrubę ze sprężyną do ekstrudera i wkręć. Przerwij wkręcanie, gdy łeb śruby zrówna się powierzchnią części drukowanej.

Krok 45 Montaż rurki PTFE

Montaż rurki PTFE
Montaż rurki PTFE
Montaż rurki PTFE
Zalecamy zaznaczenie 2,5 cm od końca rurki PTFE przed wsunięciem jej do ekstrudera. Obydwa końce są symetryczne.
Odnajdź otwór przeznaczony dla rurki PTFE na bocznej powierzchnie ekstrudera i wsuń zaznaczoną końcówkę rurki do końca. Oznaczenie pomoże ustalić prawidłową pozycję rurki.
Przymocuj rurkę śrubą M3x12.

Krok 47 Montaż ekstrudera

Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Nałóż ekstruder na wózek osi Z. Upewnij się, że jest ułożony w odpowiednim kierunku:
Rurka PTFE jest skierowana w lewo.
Mosiężne złącze znajduje się u góry, z prawej.
Przykręć części śrubą M3x25 przez dolny otwór.

Krok 48 Montaż ekstrudera

Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Montaż ekstrudera
Umieść drzwiczki inspekcyjne (MINI-Inspection-door) w ekstruderze i zrównaj otwory.
Przykręć drzwiczki śrubą M3x25. Nie dokręcaj jej zbyt mocno - upewnij się, że mogą się poruszać.
Na tym etapie pozostaw przewód silnika ekstrudera zwisający.

Krok 49 Montaż ekstrudera: nagroda

Montaż ekstrudera: nagroda
Montaż ekstrudera: nagroda
Udało Ci się ukończyć montaż ekstrudera. Było to dość trudne - poczęstuj się!
Zjedz drugą część drugiego rzędu.

Krok 50 Oś X gotowa!

Oś X gotowa!
Oś X gotowa!
Porównaj swój montaż z ilustracją.
Czas na kolejny rozdział: 4. Montaż głowicy i podgrzewanego stołu
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Musisz się zalogować przed dodaniem komentarza.
Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na [email protected] lub klikając poniższy przycisk.

Kontakt