PL
  • English
  • Čeština
  • Español
  • Italiano
  • Deutsch
  • Français
Login

4. Montaż osi Z

4. Montaż osi Z
Dotyczy:
Ostatnia aktualizacja 3 years ago
4. Montaż osi Z
 Poziom trudności
Średni
 Kroki
27
 Dostępne języki
ENCSESDEITFR

Krok 2 Montaż uchwytów silników osi Z

Montaż uchwytów silników osi Z
Montaż uchwytów silników osi Z
Umieść części na ramie tak, jak jest to pokazane na ilustracji. Mniejszy z otworów powinien znajdować się bliżej zewnętrznej krawędzi ramy.
Weź pod uwagę prawidłowe umieszczenie ramy - logo PRUSA musi być widoczne.
Wszystkie śruby w tym kroku to M3x10 (6x).
Użyj klucza imbusowego 2.5 mm aby dokręcić części do ramy. Śruby muszą być prostopadłe do ramy.
Dokręć je z wyczuciem - nie potrzebujesz do tego nadludzkiej siły.
Uwaga: jeśli masz problem z wkręceniem śrub w otwory, spróbuj wkręcić je z drugiej strony ramy, aby oczyścić gwinty. Następnie wkręć je z właściwej strony. Zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić śrub ani gwintów.

Krok 3 Montaż silników osi Z

Montaż silników osi Z
Montaż silników osi Z
Montaż silników osi Z
Montaż silników osi Z
Umieść silniki osi Z na ramie.
Lewy silnik osi Z (oznaczony Z axis left)
Prawy silnik osi Z (oznaczony Z axis right - z dłuższymi przewodami)
Upewnij się, że silniki są umieszczone po właściwej stronie ramy (prawy/lewy).
Upewnij się, że przewody nie są ściśnięte pomiędzy silnikiem a uchwytem (patrz ilustracja).
Note: If you have troubles tightening the screws, try to place them on the other side of the frame to clean the thread. Then place them again from the previous side. Proceed with caution, or you might break the screw.

Krok 4 Montaż nakrętek trapezowych

Montaż nakrętek trapezowych
Montaż nakrętek trapezowych
Montaż nakrętek trapezowych
Montaż nakrętek trapezowych
Umieść nakrętki M3 (4 szt.) w częściach drukowanych tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
Kierunek umieszczenia nakrętek nie ma znaczenia.
Covers should be screwed fully to the motor, but not too tight! The motor should keep spinning freely.

Krok 5 Znalezienie prętów o odpowiedniej długości

Znalezienie prętów o odpowiedniej długości
Znalezienie prętów o odpowiedniej długości
Znalezienie prętów o odpowiedniej długości
W kolejnych krokach użyj najkrótszych prętów liniowych (320 mm).
Z motor left (labeled with Z axis left )
Z motor right (labeled with Z axis right, longer wire)
Ensure the correct position of the motors (left/right).
Ensure the wires are not pinched between the motor and the holder (see detailed photo).

Krok 6 Montaż osi X

Montaż osi X
Montaż osi X
Montaż osi X
Ostrożnie nałóż oś X na pręty osi Z i śruby trapezowe. Obracając obiema śrubami na raz, opuść oś X aż obydwie śruby trapezowe będą widoczne tak, jak jest to pokazane na ilustracji.
Postępuj bardzo ostrożnie podczas nakładania zmontowanej osi X - upewnij się, że pręty znajdują się w osi łożysk i nie używaj zbyt dużo siły.

Krok 7 Ułożenie przewodów

Ułożenie przewodów
Ułożenie przewodów
Ułożenie przewodów
Wsuń opaski zaciskowe w otwory przy dolnej krawędzi ramy.
Przymocuj przewody opaskami zaciskowymi do ramy w sposób pokazany na ilustracji.

Krok 8 Montaż osi Y

Montaż osi Y
Montaż osi Y
Montaż osi Y
Weź zmontowaną oś Y i ostrożnie nasuń na ramę osi Z.
Całą konstrukcję powinno dać się podnieść jako całość.

Krok 11 Poluzowanie silnika

Poluzowanie silnika
Poluzowanie silnika
Poluzowanie silnika
Poluzowanie silnika
Odkręć dwie śruby M3x18.
Obróć silnik przeciwnie do ruchu wskazówek zegara tak, jak jest to pokazane na ilustracji.

Krok 12 Naprężanie paska osi X, część 2

Naprężanie paska osi X, część 2
Naprężanie paska osi X, część 2
Naprężanie paska osi X, część 2
Naprężanie paska osi X, część 2
Zawiń oczko paska wokół kołka tak, jak na ilustracji.
Wsuń pasek do końca w wózek osi X.
Na tym etapie pasek nie powinien być naprężony.
Check both leadscrews in the upper part of printer, they shouldn't touch the edges of the printed part. If so, release the motor holder at the bottom and slightly move it.
All screws in this step are M3x10 (4 pcs).

Krok 13 WIDEO dla kroków 16-24

WIDEO dla kroków 16-24
WIDEO dla kroków 16-24
WIDEO dla kroków 16-24
WIDEO dla kroków 16-24
Wsuń złożoną na płasko część paska (dłuższego) a pętelkę załóż na kołek w uchwycie paska osi X. Przeprowadź pasek przez uchwyt koła pasowego, wokół łożyska 623h i z powrotem. Następnie przez wcięcie w uchwycie paska na wózku osi X, wokół koła zębatego na silniku i z powrotem.
Odkręć dwie śruby M3x18 i obróć silnik przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
Wsuń złożoną na płasko część paska a pętelkę załóż na kołek.

Krok 15 Assembling the Y-axis

Assembling the Y-axis
Assembling the Y-axis
Assembling the Y-axis
Assembling the Y-axis
Grab the Y-axis assembly in your hand and slide it into the frame.
You should be able to lift the constructed printer as a whole.
Tighten the M10n nuts to the frame.
Ensure that there is a washer between a nut and the frame on both sides.
Ensure the correct orientation of the Y-axis assembly and the frame (longer part should be on the side with Z-axis motors).

Krok 16 Assembling the X-axis belt, part 1

Assembling the X-axis belt, part 1
Assembling the X-axis belt, part 1
Assembling the X-axis belt, part 1
DON'T TRIM THE BELT unless you are asked in the instructions!!!
Insert the flat part of the X-GT2 belt (longer one) into the X-carriage as in the picture.
A reference video is included at step 25 covering steps 16-24.
Note that there is no belt going out of the X-carriage, it's IMPORTANT.

Krok 17 Assembling the X-axis belt, part 2

Assembling the X-axis belt, part 2
Assembling the X-axis belt, part 2
Assembling the X-axis belt, part 2
Guide the belt around the pin as shown in the picture.
Insert the belt all the way into the belt holder as shown in the picture.
Note that there is no belt going out of the X-carriage, it's IMPORTANT.

Krok 21 Loosening the motor

Loosening the motor
Loosening the motor
Loosening the motor
Remove the two M3x18 screws.
Rotate the motor counter-clockwise as shown in the picture.
This step is illustrative, you don't need to remove the frame.

Krok 23 Tightening the X-axis belt, part 2

Tightening the X-axis belt, part 2
Tightening the X-axis belt, part 2
Tightening the X-axis belt, part 2
Guide the belt around the pin as shown in the picture.
Push the belt all the way into the X-carriage.
The belt shouldn't be tight at the moment.

Krok 24 Tensioning the belt

Tensioning the belt
Tensioning the belt
Rotate the motor back.
Screw in the removed M3x18 screws.
If you have to apply too much force and are experiencing troubles, rotate the motor back, repeat previous step while loosening the belt.
The belt should be quite tight, it should 'ping' like a music string.
This step is illustrative, you don't need to remove the frame.

Krok 25 VIDEO for steps 16-24

Remove the two M3x18 screws. Rotate the motor counter-clockwise.
Insert the flat part of the belt around the pin.
Rotate the motor back. Screw in the removed M3x18 screws.
Video is available in an online (digital) version only.

Krok 26 Adjusting tension screws

Adjusting tension screws
Adjusting tension screws
Gently tighten both screws until slight force is applied on both smooth rods.
By tightening/releasing both screws you can slightly adjust the position of the right leadscrew (see its position in the Z-axis-top-right printed part).
Czy ten poradnik był pomocny?

Komentarze

Musisz się zalogować przed dodaniem komentarza.
Wciąż masz pytania?

Wciąż masz pytania?

Jeśli masz pytanie dotyczące czegoś, czego nie opisaliśmy, to sprawdź dodatkowe zasoby.
A jeśli to nie działa, możesz wysłać zgłoszenie na [email protected] lub klikając poniższy przycisk.

Kontakt